Trwa ładowanie...
d3eim7p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosyjski Sąd Najwyższy: będzie rewizja dwóch procesów Michaiła Chodorkowskiego

Rosyjski Sąd Najwyższy ogłosił rewizję dwóch procesów byłego oligarchy Michaiła Chodorkowskiego, który w ubiegły piątek został ułaskawiony przez prezydenta Władimira Putina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michaił Chodorkowski
Michaił Chodorkowski (PAP/EPA, Fot: Sergei Chirikov)
d3eim7p

Przewodniczący Sądu Wiaczesław Lebiediew zwrócił się o rewizję pierwszego procesu Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa "w świetle decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka" - powiedział agencji AFP rzecznik Sądu Paweł Odincow.

W 2005 r. Chodorkowski i Lebiediew zostali skazani na osiem lat kolonii karnej, m.in. za niepłacenie podatków, przywłaszczenie powierzonego mienia i fałszowanie dokumentów. W drugim procesie w 2010 r. uznano ich za winnych rzekomego przywłaszczenia ropy naftowej i wyprania uzyskanych w ten sposób pieniędzy.

Pierwotnie byli skazani na 13 lat łagru, jednak w grudniu 2012 r. Prezydium Moskiewskiego Sądu Miejskiego skróciło im kary o dwa lata. W sierpniu 2013 r. Sąd Najwyższy złagodził im wyroki jeszcze o dwa miesiące. Wyrok Chodorkowskiego upływał w sierpniu 2014 r.; Lebiediew, który nie wystąpił o ułaskawienie, ma opuścić kolonię karną w maju 2014 r.

d3eim7p

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł pod koniec lipca br., że pierwszy proces był niesprawiedliwy, lecz nie był motywowany politycznie. Jednak według Trybunału zarzuty, jakie postawiono obu biznesmenom, "były oparte na solidnych podstawach".

ETPCz wskazał na szereg uchybień w samym procesie, w tym przy gromadzeniu i studiowaniu dowodów i zeznań, a także na naruszenie prywatności podsądnych. Trybunał zasądził wypłatę przez Rosję Chodorkowskiemu 10 tys. euro za straty moralne.

Według rzecznika Odincowa, przewodniczący rosyjskiego Sądu Najwyższego nakazał także rewizję drugiego procesu, na wniosek obrońców, którzy domagali się anulowania wyroku.

- Formalnie rewizja odbędzie się za dwa miesiące, ale sądzę, że może się to stać wcześniej - dodał rzecznik.

d3eim7p

Chodorkowski, niegdyś najbogatszy Rosjanin, wyraził zadowolenie z decyzji Sądu. - Mam nadzieje, że procedury biurokratyczne nie będą trwały długo i że Płaton Lebiediew będzie mógł szybko wyjść na wolność - powiedział Chodorkowski dziennikowi "Kommiersant".

- Oczywiście jest to decyzja polityczna, a nie sądownicza - oceniła matka byłego więźnia Marina Chodorkowska. Wyraziła nadzieję, że syn zostanie oczyszczony z zarzutów.

Choć Chodorkowski został ułaskawiony, to ciąży na nim nakaz zapłaty ok. 550 mln dolarów. Według rosyjskiego prawa oznacza to, że nie mógłby ponownie wyjechać z Rosji, gdyby zdecydował się na powrót. We wtorek były szef koncernu naftowego Jukos poprosił o wizę szwajcarską. - Bez wątpienia jeśli Sąd Najwyższy wyda pozytywną decyzję, (Chodorkowski) wróci do kraju - powiedziała agencji Interfax Marina Chodorkowska.

Jednak analitycy są bardziej ostrożni. - Będą podejmowane pośrednie decyzje, ale Chodorkowski nie wróci od razu - powiedział cytowany przez agencję AFP ekspert Nikołaj Petrow. - Targują się. Musi zapłacić, by móc wrócić - ocenił.

d3eim7p

50-letni obecnie Chodorkowski poinformował media, że chce zająć się działalnością społeczną i nie zamierza angażować się w działalność polityczną. Znany krytyk polityki Kremla nie przewiduje też powrotu do biznesu.

Chodorkowski został ułaskawiony dekretem prezydenta Putina, który tłumaczył decyzję względami humanitarnymi. W miniony piątek Chodorkowski przybył do Niemiec na pokładzie prywatnego samolotu należącego do firmy z branży elektrycznej OBO Bettermann. O jego użyczenie poprosił Hans-Dietrich Genscher. W zorganizowaniu przelotu udział miała też ambasada Niemiec w Moskwie oraz niemieckie MSZ.

Połowa Rosjan cieszy się z uwolnienia Chodorkowskiego

Prawie połowa - 47 proc. - Rosjan pochwala decyzję prezydenta Władimira Putina o ułaskawieniu byłego szefa koncernu Jukos i znanego krytyka Kremla Michaiła Chodorkowskiego - wynika z sondażu Centrum Lewady.

d3eim7p

Decyzję potępia 5 proc obywateli Rosji, a aż 40 proc. nie ma zdania na ten temat.

Chodorkowski, który za kratkami spędził ponad 10 lat i miał wyjść na wolność w sierpniu 2014 roku, w ubiegły piątek został niespodziewanie ułaskawiony na mocy dekretu Putina. Po wyjściu z kolonii karnej w Karelii, przy granicy z Finlandią, udał się do Niemiec.

33 proc. Rosjan uważa, że niegdyś najbogatszy człowiek w Rosji, który został skazany m.in. oszustwa podatkowe, pranie brudnych pieniędzy i kradzież ropy naftowej, zwracając się do Putina o ułaskawienie przyznał się do winy.

Opublikowane w czwartek badanie przeprowadzono w dniach 20-24 grudnia na grupie 1603 osób.

d3eim7p

Podziel się opinią

Share

d3eim7p

d3eim7p
Więcej tematów