Trwa ładowanie...
13-12-2015 14:15

Rosyjski resort obrony wezwał attache Turcji po incydencie na Morzu Egejskim

Rosyjskie Ministerstwo Obrony wezwało attache wojskowego Turcji i wyraziło "głębokie zaniepokojenie" z powodu incydentu, do którego doszło w niedzielę rano między rosyjskim niszczycielem a tureckim kutrem rybackim na wodach Morza Egejskiego.

Rosyjski resort obrony wezwał attache Turcji po incydencie na Morzu EgejskimŹródło: Wikimedia Commons / CC BY 2.0, fot: yeowatzup
d15jt6f
d15jt6f

Ministerstwo Obrony zaprotestowało przeciwko "nowej tureckiej prowokacji wymierzonej w rosyjski kontyngent wojskowy, który wypełnia swą misję w walce z międzynarodowym terroryzmem w Syrii". Ostrzegło Turcję przed "fatalnymi konsekwencjami".

"Jedynie przez przypadek udało się uniknąć tragedii" - głosi komunikat wydany przez rosyjskie władze wojskowe, nawiązując do faktu, że rosyjski niszczyciel "Smietliwyj" zmuszony był oddać strzały ostrzegawcze, aby uniknąć kolizji.

Rosyjskie ministerstwo podało, że niszczyciel znajdował się w odległości 22 kilometrów od greckiej wyspy Limnos w północnej części Morza Egejskiego. Załoga spostrzegła kuter, który znajdował się w odległości 1000 metrów i zbliżał się do stojącej na kotwicy rosyjskiej jednostki. Kuter nie odpowiadał na próby nawiązania łączności radiowej, ani też nie reagował na sygnały wizualne i rakiety sygnalizacyjne. Gdy zbliżył się na ok. 600 metrów, z rosyjskiego okrętu otwarto ogień z broni lekkiego kalibru.

Kuter zmienił kurs i minął rosyjski okręt bez prób nawiązania kontaktu - podało Ministerstwo Obrony w Moskwie.

d15jt6f

Stosunki rosyjsko-tureckie pozostają bardzo napięte od końca listopada, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły nad Syrią rosyjski bombowiec. Moskwa w odpowiedzi na strącenie samolotu, który zdaniem Ankary wtargnął w turecką przestrzeń powietrzną, a w opinii Kremla pozostawał w syryjskiej strefie lotów, wprowadziła embargo na szereg tureckich produktów żywnościowych i zawiesiła współpracę międzypaństwową w różnych dziedzinach.

d15jt6f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jt6f
Więcej tematów