Trwa ładowanie...
d2zktyw

Rosyjska polityk o artykule premiera Mateusza Morawieckiego: bluźniercze kłamstwo

"Politycznym szaleństwo" tak skomentowała artykuł premiera Mateusza Morawieckiego na portalu Politico przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej Walentina Matwijenko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjska polityk skomentowała artykuł Mateusza Morawieckiego
Rosyjska polityk skomentowała artykuł Mateusza Morawieckiego (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)
d2zktyw

Matwijenko wzięła udział w zorganizowanym w Moskwie spotkaniu "Strażnik pamięci". Było one poświęcone Międzynarodowemu Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Odniosła się podczas niego do artykułu, który dwa dni wcześniej zamieścił na portalu Politico Mateusz Morawiecki. Dotyczył on roli ZSRR i Armii Czerwonej w II wojnie światowej.

- Jednym z ostatnich przykładów takiego, powiedziałabym, politycznego szaleństwa był niedawny artykuł premiera Polski, który oznajmił, że Armia Czerwona nie wyzwalała Warszawy a Związek Radziecki był, ni mniej, ni więcej, tylko wspólnikiem nazistowskich Niemiec - powiedziała Matwijenko.

Matwijenko podkreśliła, że "ci, którzy pozwalają sobie na takie bluźniercze kłamstwo, jak się wydaje, jednocześnie wyrzekli się rozumu, sumienia i pamięci".

d2zktyw

Szefowa izby wyższej rosyjskiego parlamentu stwierdziła, że podobne stwierdzenia są "zniewagą" nie tylko weteranów oraz "600 tys. żołnierzy i oficerów, którzy oddali życie za wyzwolenie Polski", ale także "prawdziwych polskich patriotów, którzy ramię w ramię z radzieckimi żołnierzami bili się o wolność swojej ojczyzny".

Mateusz Morawiecki w Politico: Rosja znów podejmuje próby przedstawienia ZSRR jako wyzwoliciela

Artykuł Morawieckiego ukazał się w Politico dwa dni przed 5. Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Premier napisał w nim m.in, że podobnie jak w latach powojennych, gdy "sowiecka propaganda narzucała narrację o II wojnie światowej, (...) Rosja znowu podejmuje próby przedstawiania Związku Radzieckiego jako wyzwoliciela, który uwolnił świat od nazizmu".

Zdaniem premiera Związek Radziecki "ułatwił zadanie zbrodniczemu reżimowi nazistowskiemu i popełnił szereg własnych zbrodni - zarówno przed, jak i po wyzwoleniu Auschwitz". Zauważył także, że przedstawiając dziś znowu Związek Radziecki jako wyzwoliciela, "rosyjski prezydent Władimir Putin pomija milczeniem wojskową agresję Moskwy nie tylko wobec Polski, ale także wobec krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii w czerwcu 1940 r. i decyzję o sprowokowaniu 'wojny zimowej' z Finlandią, trwającej od listopada 1939 do marca 1940 r.".

Premier zauważył, że obecnie Rosja próbuje obarczyć Polskę i inne kraje współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. Tymczasem, jak napisał premier, "w rzeczywistości to właśnie sojusz zawarty przez nazistowskie Niemcy i ZSRR w 1939 roku utorował drogę i przyczynił się do zapoczątkowania II wojny światowej".

Źródło: interia.pl

d2zktyw

Podziel się opinią

Share
d2zktyw
d2zktyw
Więcej tematów