Rosyjscy najeźdźcy chcą wracać do domu. Przechwycono rozmowę żołnierza z matką

Na zarejestrowanej przez ukraińskie służby wywiadowcze rozmowie rosyjski żołnierz mówi matce, że chce wrócić do domu z wojny w Ukrainie. Jak tłumaczy, istnieje jeden sposób, dzięki któremu mógłby opuścić front. Matka radzi mu jednak "nie spieszyć się z decyzją".

Rosyjscy najeźdźcy chcą wracać do domu. Ukraińcy przechwycili rozmowę
Rosyjscy najeźdźcy chcą wracać do domu. Ukraińcy przechwycili rozmowę
Źródło zdjęć: © East News | AP
Radosław Opas

Kolejne nagranie przechwyconej rozmowy rosyjskiego najeźdźcy opublikował w niedzielę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR). Na materiale słychać, jak żołnierz żali się matce, że pozostanie w Ukrainie przez co najmniej sześć miesięcy.

Dodaje, że dotychczasowe obietnice składane przez rosyjskie dowództwo ws. trzymiesięcznego pobytu okazały się nieprawdą. Mężczyzna wyjaśnia, że szuka możliwości powrotu do domu.

- Właśnie dowiedziałem się, jak będzie można zrezygnować. Usłyszałem, że może być taka możliwość w razie potrzeby zapewnienia opieki nad rodziną. Powiedziano mi, że jeśli ma się zaświadczenie, to można zostać zwolnionym - mówi do matki okupant.

Kobieta odpowiada mu, żeby nie spieszył się z podjęciem decyzji i na razie po prostu wziął urlop, a potem zawsze może powrócić na front. - Nie, mamo! Koniec. Nie chcę, nie mam takiej potrzeby - mówi najeźdźca.

Brytyjski wywiad: oddziały rosyjskie mają poważny problem z morale

W niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że oddziały rosyjskie uczestniczące w wojnie w Ukrainie mają na tyle poważne problemy z morale, że ograniczają one zdolność Rosji do osiągania celów operacyjnych.

"Siły ukraińskie prawdopodobnie ucierpiały z powodu dezercji w ostatnich tygodniach, jednak morale Rosjan najprawdopodobniej są nadal szczególnie niskie. Wciąż zdarzają się przypadki odmowy wykonania rozkazów przez całe jednostki rosyjskie oraz zbrojne starcia między oficerami a żołnierzami. Władze rosyjskie prawdopodobnie mają trudności z wywieraniem prawnego nacisku na wojskowych dysydentów, w czym przeszkadza oficjalny status inwazji jako 'specjalnej operacji wojskowej', a nie wojny" - przekazał brytyjski wywiad.

Brytyjczycy dodali, że czynnikami wpływającymi na niskie morale Rosjan są: słabo postrzegane dowodzenie, ograniczone możliwości rotacji jednostek z rejonu walk, bardzo ciężkie straty w ludziach, stres bojowy oraz utrzymująca się słaba logistyka oraz problemy z żołdem.

Źródło: Defence intelligence of Ukraine/PAP

Przeczytaj również:

Zobacz też: Nowe dywizje polskiej armii? "Zawsze ich brakowało"

Wybrane dla Ciebie