Trwa ładowanie...
d25620h

Rosyjscy komentatorzy: dla Moskwy Duda korzystniejszy niż Komorowski

Rosja może tylko skorzystać na tym, że prezydentem Polski zostanie Andrzej Duda - ocenił komentator polityczny radia Kommiersant FM Maksim Jusin. Podobny pogląd wyraził komentator radia Business FM Paweł Szeremet.
Share
Rosyjscy komentatorzy: dla Moskwy Duda korzystniejszy niż Komorowski
Źródło: WP
d25620h

- Choć brzmi to paradoksalnie, to jednak Rosja może tylko skorzystać na tym, że prezydentem Polski zostanie przedstawiciel bardziej nacjonalistycznych, bardziej eurosceptycznych sił - oświadczył Jusin. Wyjaśnił, że "ekipa, która dotąd sprawowała władzę w Polsce, prowadziła bardzo adekwatną politykę zagraniczną na arenie europejskiej i Polska miała bardzo wysoki kredyt zaufania".

- Nasze stosunki z Polską z powodu kryzysu ukraińskiego znajdują się na tak niskim poziomie, że mało co jest w stanie je poprawić w przewidywalnej przyszłości. Nawet, jeśli byłby idealny prezydent, to i tak musiałby z wielu geopolitycznych i historycznych przyczyn prowadzić maksymalnie twardą politykę wobec Rosji. Politykę taką Polska prowadzi - zauważył komentator Kommiersant FM.

- Dlatego, jeśli Polska jest naszym kluczowym oponentem w Unii Europejskiej, korzystniejsze jest dla nas, by mieć tam polityka mniej doświadczonego, mniej wyrafinowanego i słabszego w porównaniu z innymi Europejczykami. Dlatego, że Duda mimo wszystko jest słabszy - oznajmił Jusin.

d25620h

Komentator Kommiersant FM odnotował, że wszyscy poważni kandydaci w obecnych wyborach prezydenckich w Polsce "występowali z maksymalnie ostrymi oświadczeniami na temat Rosji". - Dlatego, że - bądźmy szczerzy - polska klasa polityczna i polska opinia publiczna są niezwykle krytycznie nastawione przeciwko Rosji - powiedział.

Natomiast Szeremet ocenił, że Duda "będzie prezydentem wywołującym skandale". Zdaniem komentatora Business FM "jego zwycięstwo należy rozpatrywać w kontekście jesiennych wyborów parlamentarnych". - Przegrana Komorowskiego radykalnie zmienia sytuację polityczną w Polsce i najprawdopodobniej doprowadzi do klęski rządzącej Platformy Obywatelskiej - wyjaśnił.

- PiS będzie wywoływać skandale. Za najważniejszą kwestię partia uznaje katastrofę smoleńską, na pewno popsuje stosunki z Niemcami, będą się zachowywać agresywnie wobec Rosji. W zaistniałej sytuacji dla Moskwy jest korzystniejsze, gdy Polską rządzą nieprzewidywalne siły polityczne. Na konstruktywny dialog lub zakulisowe rozmowy z Moskwą nie ma co liczyć - oświadczył komentator Business FM.

Zobacz również wideo: Andrzej Duda: Obiecuję, że to nie będzie prezydentura zamknięta

d25620h

Podziel się opinią

Share
d25620h
d25620h
Więcej tematów