Rośnie stężenie "złego ozonu". Latem może dojść do zatrucia
Skończył się problem ze smogiem, a zaczął z ozonem. To zagrożenie, pojawiające się latem. Ozon, kojarzony głównie z rolą "ochraniacza" przed szkodliwym promieniowaniem UV, ma także swoje drugie oblicze.
Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego już ostrzega przed wysokimi stężeniami ozonu w powietrzu. Przyczynia się on do tworzenia smogu fotochemicznego, co powoduje problemy z oddychaniem i astmę.
Ozon może doprowadzić do zatrucia organizmu
Pierwsze objawy działania ozonu to zaczerwienienie oczu, ból głowy i senność. W dłuższej perspektywie może też prowadzić do nasilenia chorób układu krążenia. Organizm broni się wówczas przed zatruciem, więc zmniejsza się ilość wdychanego tlenu.
Poza tym obecność ozonu w powietrzu sprawia też, że zwiększa się ilość tzw. wolnych rodników. Ozon działa więc jak środek dezynfekujący, niszcząc nie tylko zanieczyszczenia, ale i atakując nasze tkanki, co przyspiesza starzenie, a nawet może mieć działanie rakotwórcze.
Więcej słońca to więcej ozonu
Ozonu jest też nieco więcej po burzy. To jego obecność powoduje charakterystyczny, "świeży" zapach powietrza. Jednak to w bardzo gorące dni zagrożenie zatruciem jest większe.
Ozon. Jak się chronić?
W związku z tym, że nachodzi ten niebezpieczny, jeśli chodzi o stężenie ozonu, okres w roku, warto śledzić komunikaty stacji meteorologicznych - To, czy istnieje zagrożenie "ozonowym epizodem", można sprawdzać na stronach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Informacje są tam aktualizowane na bieżąco - podpowiada Kois.
Kiedy stężenie przekracza normę, która wynosi około 120-180 mikrogramów na metr sześcienny, lepiej ograniczyć przebywanie na zewnątrz. A jeśli już trzeba wyjść, to w specjalnych maseczkach antysmogowych.
Zobacz także: Pierwszy dzień wakacji. Sprawdzamy jak Polacy wypoczywają nad Bałtykiem
_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_