Trwa ładowanie...

Rośnie niepokój Izraela. "Krążą plotki" o serii aresztowań

Izraelski resort spraw zagranicznych poinformował, że ostrzegł swoje zagraniczne przedstawicielstwa o plotkach, że Międzynarodowy Trybunał Karny może wkrótce wydać nakazy aresztowania wyższych urzędników politycznych i wojskowych - podała w poniedziałek agencja AP. Nie jest jasne, co wzbudziło obawy Izraela.

Rośnie niepokój Izraela. "Krążą plotki" o serii aresztowańŹródło: East News, fot: JAN GRACZYNSKI
d36mede
d36mede

- Oczekujemy, że sąd zapobiegnie wydaniu nakazów aresztowania wyższych rangą urzędników izraelskich – powiedział minister spraw zagranicznych Israel Katz, dodając, że decyzja taka "podniosłaby morale" palestyńskiego Hamas i innych organizacji terrorystycznych.

Katz podkreślił, że Izrael przestrzega "wszystkich praw wojny". W związku z tym, zwrócił się do izraelskich misji dyplomatycznych z prośbą o przygotowanie się na potencjalny wzrost antysemityzmu, jeśli Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) zdecyduje się na wydanie nakazów aresztowania.

Agencja AP zauważyła, że w obliczu rosnącej presji międzynarodowej wynikającej z trwającej wojny z Hamasem w Strefie Gazy, izraelscy urzędnicy wydają się coraz bardziej zaniepokojeni ryzykiem związanym z potencjalnymi decyzjami MTK. Agencja przypomniała, że MTK rozpoczął dochodzenie w sprawie możliwych zbrodni wojennych popełnionych przez izraelskich i palestyńskich bojowników już w 2014 roku. Do tej pory jednak, nie było żadnych oznak, że trybunał planuje wydanie nakazów aresztowania. MTK nie skomentował tych doniesień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stanowcza deklaracja Sawickiego. Pasławska stawia warunek

Dochodzenie MTK

AP zasugerowała, że kilka niedawnych wypowiedzi przedstawicieli władz izraelskich na temat zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, mogło być próbą zapobieżenia ewentualnym działaniom MTK.

d36mede

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, w piątek oświadczył, że Izrael "nigdy nie zaakceptuje jakichkolwiek prób MTK podważających jego nieodłączne prawo do samoobrony". W swoim wpisie na platformie X, Netanjahu stwierdził, że groźba aresztowania żołnierzy i urzędników "jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie i jedynego państwa żydowskiego na świecie jest oburzająca" - jak podał portal Times of Israel.

Mimo że ani Izrael, ani jego bliski sojusznik, Stany Zjednoczone, nie uznają jurysdykcji MTK, to ewentualna decyzja trybunału mogłaby narazić izraelskich urzędników na ryzyko aresztowania w innych krajach.

Tymczasem Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), na wniosek Republiki Południowej Afryki, prowadzi dochodzenie mające ocenić, czy Izrael dopuścił się aktów ludobójstwa podczas trwającej wojny w Gazie. MTS jest sądem ONZ rozpatrującym spory międzynarodowe, a wydawane przez niego wyroki są dla stron ostateczne.

MTK jest sądem karnym, który działa na podstawie traktatów. Jego zadaniem jest sądzenie osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresje.

d36mede

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36mede
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d36mede
Więcej tematów