Trwa ładowanie...

Rośnie liczba wypadków rowerzystów w Poznaniu

W ciągu ostatnich siedmiu lat w Poznaniu trzykrotnie wzrosła liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Z raportu Poznańskiej Masy Krytycznej wynika, że najczęściej do potrąceń dochodzi na ul. Bukowskiej, chociaż wzdłuż niej jest droga rowerowa.

Rośnie liczba wypadków rowerzystów w PoznaniuŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
dhzpzd9
dhzpzd9

Jak co roku Poznańska Maska Krytyczna opublikowała raport dotyczący wypadków z udziałem rowerzystów sporządzony na podstawie oficjalnych statystyk policji.

Z raportu wynika, że w 2014 r. na poznańskich ulicach doszło do 382 wypadków z udziałem rowerzystów. Od kilku lat w tym zakresie utrzymuje się tendencja wzrostowa – w ciągu minionych siedmiu lat liczba wypadków, w których brali udział kierujący jednośladem wzrosła aż trzykrotnie.

We wspomnianych 382 wypadkach zginęły dwie osoby (w obu przypadkach rowerzyści), a 52 zostały ranne (46 rowerzystów, czterech pieszych i dwóch pasażerów autobusu).

- Po raz kolejny zatem statystyki potwierdziły, że rowerzyści dla innych użytkowników dróg stanowią znikome zagrożenie. Warto zwrócić uwagę, że w 2014 roku nie została poszkodowana żadna osoba w samochodzie osobowym - komentują autorzy raportu.

dhzpzd9

W porównaniu z zeszłym rokiem spadła liczba wypadków na drogach rowerowych (z 23 do 19 proc.), a nieznacznie wzrosła liczba tych najczęstszych, mających miejsce na jezdni (z 53 do 55 proc.). Na tym samym poziomie (21 proc.) utrzymał się udział zdarzeń na chodnikach i przejściach dla pieszych.

Z policyjnych statystyk wynika, że rowerzyści zostali uznani winnymi co trzeciego z wypadków, w 67 proc. przypadków winni byli inni użytkownicy dróg, głównie kierowcy samochodów.

Dwa najczęstsze przewinienia rowerzystów, które doprowadziły do wypadków to nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (aż 51 proc. przy 33 proc. w 2013 r.) oraz przejeżdżenie przez przejście dla pieszych (18 proc. przy 13 proc. w 2013 r.).

- I w bardzo wielu przypadkach robią to w pełni świadomie, zdając sobie sprawę, że zgodnie z przepisami powinni zejść z roweru i go przeprowadzić przez przejście - mówił niedawno w rozmowie z Wirtualną Polską Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki. - Przejeżdżając przez pasy, rowerzysta nie tylko popełnia wykroczenie, naraża się na potrącenie przez samochód, ale w wielu przypadkach sam potrąca pieszych - dodał.

dhzpzd9

A gdzie w Poznaniu najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem rowerzystów? Pierwszą trójkę stanowią ulice: Bukowska, Grunwaldzka i Hetmańska. Niepokoi zwłaszcza to, że do największej liczby wypadków dochodzi na ul. Bukowskiej, wzdłuż której prowadzi przecież droga rowerowa.

- Oznacza to, że do zdarzeń dochodziło na styku ruchu rowerowego i samochodowego, co potwierdzają dane o rodzaju zdarzeń: 73 proc. z nich stanowiły zderzenia boczne, typowe dla przejazdów rowerowych - komentują autorzy raportu z Poznańskiej Masy Krytycznej.

Dwa główne skrzyżowania, na których dochodziło do wypadków, czyli Dolna Wilda/Hetmańska, Aleja Solidarności/Murawa także mają wydzielone drogi rowerowe.

Zdaniem aktywistów z Poznańskiej Masy Krytycznej analiza statystyk wskazuje, że nadal to kierowcy samochodów stanowią największe zagrożenie dla rowerzystów, a ochrony wymagają także przejazdy rowerowe, na których nadal nie jest respektowane pierwszeństwo przejazdu rowerzystów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dhzpzd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzpzd9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj