Rosjanie zaprojektują pomnik upamiętniający Smoleńsk?
Projekty architektoniczne z Polski oraz m.in. z Rosji, Łotwy i USA wpłynęły na konkurs na pomnik w Smoleńsku upamiętniający ofiary katastrofy samolotowej z 10 kwietnia 2010 r. Konkurs ogłosili prezydenci Polski i Rosji. Zwycięzca ma być znany ok. 30 marca.
17.01.2012 | aktual.: 17.01.2012 17:28
- Zakończył się termin nadsyłania prac konkursowych na pomnik w Smoleńsku dla osób zaproszonych i pozytywnie zweryfikowanych. Prace są oczywiście anonimowe i zakodowane, wiemy jednak, że pochodzą głównie od artystów z Polski, ale również m.in. z Rosji, Łotwy czy Stanów Zjednoczonych - powiedział sekretarz sądu konkursowego Mariusz Knorowski.
Konkurs dotyczy opracowania koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Zginęło wtedy 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.
Knorowski na razie nie podał liczby nadesłanych prac, ponieważ - jak powiedział - kilka z nich znajduje się jeszcze w agencjach celnych i fizycznie zostaną dostarczone dopiero w najbliższych dniach.
- Dopiero wówczas będzie znana ostateczna lista. Na 26 marca zaplanowano pierwszy dzień obrad sądu konkursowego. Werdykt ma zostać ogłoszony ok. 30 marca, przed drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej. Później projekty zostaną zaprezentowane szerszej publiczności podczas wystawy pokonkursowej - dodał sekretarz sądu konkursowego.
Konkurs na pomnik w Smoleńsku ogłosili wspólnie prezydenci: Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Treść regulaminu konkursu rzeźbiarsko-architektonicznego została zatwierdzona przez ministrów kultury Polski i Rosji.
Wysokość pomnika nie powinna przekraczać pięciu metrów. Ma być wykonany w trwałym, dobrym jakościowo materiale. Twórcy pozostawiono "swobodę wypowiedzi artystycznej". Zaznaczono, że koncepcja zagospodarowania terenu wokół pomnika winna harmonijnie nawiązywać do otoczenia. Całkowity koszt realizacji nie może przekroczyć miliona euro brutto.
W skład sądu konkursowego wchodzi czterech przedstawicieli polskiego ministra kultury, dwóch przedstawicieli ministra kultury Rosji, dwóch przedstawicieli organizacji międzynarodowej Sculpture Network i sekretarz sądu.
W jury zasiądą: prof. Adam Myjak, prof. Grzegorz Kowalski, prof. Marek Budzyński, Ewa Komorowska, wdowa po wiceszefie MON, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, prof. Stephanje Amparo Weinmyr i Hartmut Stielow, a także sekretarz sądu konkursowego Mariusz Knorowski.
I nagroda wynosi 15 tys. euro, II nagroda - 10 tys. euro, III nagroda - 5 tys. euro. Wystawa pokonkursowa odbędzie się od 7 kwietnia do 6 maja w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.