Rosjanie wspominają Jana Pawła II w rocznicę jego urodzin
Polski kardynał Karol Wojtyła, który w 1978
roku został papieżem, stał się takim samym symbolem zburzenia
komunizmu, jak Michaił Gorbaczow - ocenia w poniedziałek
"Niezawisimaja Gazieta".
Rosyjski dziennik czyni to we wspomnieniu o Janie Pawle II w 89. rocznicę jego urodzin.
Nazywając papieża-Polaka "przeciwnikiem komunizmu" oraz "kluczową postacią oporu i wyzwolenia", "Niezawisimaja Gazieta" podkreśla, że Jan Paweł II "z całą świadomością pracował nad rozwiązaniem tego zadania".
"Był reformatorem Kościoła katolickiego - jednak nie w sensie zasad wiary, w której to sferze był czystej wody konserwatystą, lecz sposobu działania" - zauważa dziennik.
Za "wielkie zasługi historyczne" polskiego papieża "Niezawisimaja Gazieta" uznaje "nawiązanie kontaktów z innowiercami i wyrażenie skruchy za grzechy Kościoła - od nocy św. Bartłomieja po pobłażliwość wobec Holokaustu".
Moskiewski dziennik odnotowuje również, że "lewicowi politycy powoływali się na jego krytykę kapitalizmu i neoliberalizmu". "Wszak liberałem nigdy nie był" - dodaje "Niezawisimaja Gazieta".
W podpisie pod towarzyszącym publikacji zdjęciem papieża-Polaka dziennik określa Jana Pawła II mianem "pasterza i lidera społeczno- politycznego".
Karola Wojtyłę w rocznicę jego urodzin wspominają też moskiewscy katolicy. W siedzibie Kurii Rzymskokatolickiej w Moskwie odbędzie się pokaz filmu "Świadectwo" - fabularyzowanego dokumentu Pawła Pitery o życiu Jana Pawła II na podstawie wspomnień kardynała Stanisława Dziwisza.
Jerzy Malczyk