Trwa ładowanie...

Rosja znów korzysta z poligonu w Arktyce. Kiedyś odbywały się tam próby jądrowe

Rosja po raz kolejny korzysta z poligonu w Arktyce. Generał Igor Kolesnikow z ministerstwa obrony przekazał, że na poligonie na archipelagu Nowa Ziemia na Morzu Arktycznym są wykonywane badania nienuklearne. Przypomnijmy, że w czasach ZSRR odbywały się tam próby jądrowe.

Share
Arktyka (zdjęcie ilustracyjne)
Arktyka (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: East News
d40w4yh

Rosja wykorzystuje do badań nienuklearnych poligon na archipelagu Nowa Ziemia na Morzu Arktycznym, na którym w czasach ZSRR odbywały się próby jądrowe - powiedział w niedzielę generał Igor Kolesnikow z ministerstwa obrony.

Działania Rosji na poligonie w Arktyce

Generał Igor Kolesnikow z rosyjskiego ministerstwa obrony przekazał, że aktualnie Rosja w Arktyce prowadzi badania, które mają potwierdzić niezawodność arsenału jądrowego.

d40w4yh

Kolesnikow poinformował, że są to eksperymenty z przeprowadzania eksplozji. Generał dodał, że te działania są analogiczne do tych, które przeprowadzają Stany Zjednoczone w stanie Newada.

Dziennik "Izwiestia" wytłumaczył, że eksperymenty, o których wspomniał generał, są sposobem badań nad procesami fizycznymi, które zachodzą w ładunkach jądrowych, a używa się do nich makiet ładunków nuklearnych.

Przypomnijmy, że ZSRR prowadził próby nuklearne na Nowej Ziemi w latach 1954-1990. W tym czasie odbyły się tam łącznie 132 testy. Moskwa zaprzestała tych prób po podpisaniu moratorium, a później traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową - zapewnił Kolesnikow.

Rosja natomiast odnawia i rozwija swoją infrastrukturę wojskową w swojej części Arktyki. W 2020 roku na wyspie Ziemia Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa ukończono budowę pasu startowego dla wszystkich rodzajów samolotów. Powoli dobiega także końca budowa lotniska Temp na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich.

d40w4yh

Zobacz też: Aneksja Białorusi przez Rosję? Gen. Różański odczytuje zamiary Putina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40w4yh

Podziel się opinią

Share
d40w4yh
d40w4yh
Więcej tematów