Rosja zniszczyła dostawę broni z USA? "Nie doprowadzi to do zakłócenia"
Doradca prezydenta USA skomentował rozpowszechniane przez Rosję pogłoski o tym, że siły Federacji Rosyjskiej miały zniszczyć znaczący konwój z bronią z USA dla Ukrainy. Rzecznik administracji Białego Domu uspokaja - wszelkie próby rosyjskiego agresora w tym kierunku nie będą miały fundamentalnego znaczenia dla całego przebiegu wsparcia wojskowego Ukrainy.
23.05.2022 | aktual.: 23.05.2022 10:18
Rosyjskie Ministerstwo Obrony w ostatnich dniach rozpowszechniało informacje, jakoby Federacji Rosyjskiej udało się zniszczyć dużą partię dostawy broni z Zachodu do Ukrainy. W niedzielę o komentarz w tej sprawie podczas konferencji prasowej poproszony został doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan. Jego słowa cytuje agencja Ukrinform.
Sullivan stwierdził, że nie ma żadnych informacji na ten temat, jak również nie konsultował się w tej sprawie z władzami ukraińskimi. Zapewnił również, że próby rosyjskiego okupanta - w zakresie przerwania dostawy broni do Ukrainy - nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych.
Jak kontynuował, obecnie zorganizowany łańcuch dostaw jest "stabilny" i odbywa się różnymi drogami.
Rosja niszczy dostawy broni dla Ukrainy? Doradca Joe Bidena uspokaja
- Tak więc nawet jeśli zaistnieją okoliczności, w których Rosjanie mogą zaatakować jakąś jej partię w Ukrainie, nie doprowadzi to do fundamentalnego ze strategicznego punktu widzenia zakłócenia udzielanej przez nas pomocy wojskowej - oznajmił doradca Bidena.
Podkreślił też, że prezydent Biden otwarcie stwierdził, że jeśli Stany Zjednoczone nie będą współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji, jutro będą musiały zapłacić wysoką cenę.
Według doradcy, Biden jest przekonany, że przyznanie Ukrainie przez Stany Zjednoczone 40 miliardów dolarów w ramach pomocy wojskowej jest "inwestycją w walkę narodu ukraińskiego o swój kraj i we wsparcie naszych sojuszników żyjących w cieniu rosyjskiej agresji.
Te fundusze "są warte inwestycji pod względem długoterminowego wkładu w pokój, bezpieczeństwo i stabilność - dodał. Zaznaczył również, że Amerykanie to rozumieją, nawet bardziej niż rozumieją, bardzo mocno popierają". Dowodem na to jest w szczególności ponadpartyjne poparcie w Kongresie dla projektu ustawy o pomocy dla Ukrainy.
Źródło: PAP/Ukrinform
Przeczytaj także: