Trwa ładowanie...
21-05-2007 12:20

Rosja zintensyfikuje dialog z UE ws. polskiego mięsa

Prezydent Rosji Władimir Putin
polecił ministrowi rolnictwa Aleksiejowi
Gordiejewowi "zintensyfikować dialog" z Unią Europejską w sprawie
polskiego mięsa. Komisja Europejska proponuje rozmowy na szczeblu
technicznym.

Rosja zintensyfikuje dialog z UE ws. polskiego mięsaŹródło: AFP
d30gpnr
d30gpnr

Należy szukać rozwiązania. Trzeba to robić, trzeba odpolitycznić te sprawy i rozwiązać problem profesjonalnie, życzliwie, w sposób partnerski, uwzględniając interesy naszych partnerów i naszych rolników - powiedział Putin na spotkaniu z rządem.

W naszym kraju 40 mln osób jest związanych z rolnictwem, sprawa ta ma praktyczne znaczenie dla milionów ludzi. Mamy wiele problemów we własnym rolnictwie. Dochodzą do nich problemy, gdy tranzyt idzie z krajów trzecich, a nie z UE - dodał prezydent.

Gordiejew powiedział na spotkaniu, że rosyjskie ministerstwo rolnictwa już 20 dni czeka na odpowiedź Polski i UE na pismo w sprawie rozwiązania problemu z polskim mięsem.

Złożyliśmy polskiej stronie i Komisji Europejskiej odpowiednią propozycję w sprawie kontroli weterynaryjnej, aby uchylić czasowe ograniczenia i podkreślić, że nie mamy pretensji do polskich rolników, producentów co do dostaw żywych zwierząt na ubój. Jeszcze 2 maja byliśmy gotowi wysłać inspekcję, jak to jest przyjęte na całym świecie, jednak niestety do dzisiaj nie dostaliśmy odpowiedzi ani z polskiej strony, ani od Komisji Europejskiej. Oczekujemy jej i gotowi jesteśmy przystąpić do pracy w każdym momencie - podkreślił Gordiejew.

d30gpnr

Jak poinformowała dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa Małgorzata Książyk, ministerstwo rolnictwa nie otrzymało od strony rosyjskiej żadnego pisma dotyczącego handlu mięsem.

Książyk zaznaczyła, że rozmowy w sprawie wznowienie eksportu polskiej żywności do Rosji prowadzi w imieniu Polski Komisja Europejska.

Stanowisko przedstawione w poniedziałek Gordiejew prezentował już podczas spotkania na Cyprze w kwietniu z unijnym komisarzem ds. zdrowia Markosem Kyprianu. KE uważa, że kolejne inspekcje w Polsce nie są już potrzebne, a rosyjski "plan rozwiązania problemu" nie przybliża zniesienia embarga.

Po zakończonych fiaskiem rozmowach Komisja Europejska wysłała do Moskwy notę, podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko: że Polska naprawiła wszelkie niedociągnięcia w eksporcie mięsa do Rosji i nie ma powodów do utrzymywania embarga. Moskwa zaś przesłała swoje stanowisko z rozmów.

d30gpnr

Aby osiągnąć postęp w rozmowach, Komisja Europejska w wysłanym w zeszłym tygodniu liście zaproponowała rozmowy techniczne - poinformował w poniedziałek rzecznik Kyprianu, Philip Tod.

Chcemy rozmów na poziomie technicznym tak szybko, jak jest to możliwe. Jesteśmy gotowi na spotkanie - powiedział rzecznik na konferencji prasowej w Brukseli. Zastrzegł, że data i miejsce pierwszego spotkana nie zostały jeszcze ustalone, bowiem Rosjanie odpowiedzieli jeszcze na ofertę, ale "KE traktuje sprawę jako priorytetową". Tod wskazał, że deklarowane otwarcie Rosji na import z Polski niektórych rodzajów żywca nie jest postępem, ponieważ nie były one objęte embargiem. Eksport polskiego żywca do Rosji - według danych KE - wzrósł nawet w 2006 roku.

Oczekujemy rzeczywistego postępu, który jest możliwy, ponieważ Polska wywiązała się ze swoich wszystkich zobowiązań - powiedział Tod. Dlatego z zadowoleniem powitał deklarację prezydenta Putina o zintensyfikowaniu dialogu, "o ile rzeczywiście przyczyni się to do szybkiego rozwiązania problemu".

d30gpnr

Tod powiedział, że Komisja Europejska jest skłonna zaakceptować stopniowe znoszenie rosyjskiego embarga. Taki plan forsują Niemcy, którzy przewodniczą w tym półroczu Unii Europejskiej. Celem jest przywrócenie pełnej wymiany handlowej, co pozwoli na podjęcie rozmów o nowej umowie o partnerstwie i współpracy między UE a Rosją. Negocjacje w tej sprawie są blokowane przez Polskę m.in. z powodu rosyjskiego embarga.

Zgadzamy się na stopniowe wycofywanie embarga, pod warunkiem, że Rosja przyzna, że po stronie polskiej nie ma żadnych systemowych nieprawidłowości w eksporcie artykułów rolnych do Rosji. To dotąd nie nastąpiło. Po drugie, to stopniowe podejście musi dotyczyć określonych produktów mięsnych i roślinnych rzeczywiście objętych embargiem - powiedział Tod.

Rosja wprowadziła embargo w 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o współpracy.

Na szczycie UE-Rosja w Samarze w ubiegłym tygodniu Unia Europejska stanęła po stronie Polski, przeciwstawiając się Kremlowi.

d30gpnr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30gpnr
Więcej tematów