Trwa ładowanie...
d48mqmj

Rosja zarobi na poszerzeniu UE

Rosja zyska na poszerzeniu Unii Europejskiej 300 mln euro rocznie dzięki możliwości większego eksportu po dostosowaniu stawek celnych przez takie kraje jak Polska do niższego poziomu UE - oświadczyła Komisja Europejska.

d48mqmj
d48mqmj

Szacuje ona, że średnia unijna stawka celna w handlu zewnętrznym sięga zaledwie 4 proc., a w 10 krajach przystępujących 9 proc., przy czym w Polsce i na Węgrzech jest jeszcze wyższa.

Zważywszy na potencjał Polski, zgodnie z wyliczeniami Komisji mniej więcej połowę "zysku" Rosja będzie zawdzięczała przystąpieniu Polski do UE.

Tymczasem Moskwa twierdzi, że straci 150 mln euro wskutek wprowadzenia przez nowych członków barier handlowych w niektórych dziedzinach, w tym pod postacią unijnych standardów sanitarnych czy jakościowych.

Rosjanie, domagając się rekompensat, odmawiają jak dotąd automatycznego objęcia nowych państw członkowskich łączącym ich z Unią układem o partnerstwie i współpracy.

d48mqmj

Rzeczniczka Komisji Arancha Gonzalez powiedziała, że oczywiście Moskwa ma rację, domagając się odpowiedniego zwiększenia niektórych preferencyjnych kontyngentów, przysługujących jej w eksporcie do krajów obecnej Piętnastki.

Komisja jest na przykład skłonna negocjować z Moskwą zwiększenie kontyngentów na rosyjską stal o wielkość jej dotychczasowego eksportu do 10 państw przystępujących do Unii, ale "oczywiście oczekujemy od niej wzajemności" - powiedziała rzeczniczka.

Od Rosji "oczekujemy uznania wszystkich nowych państw za pełnoprawnych członków UE i podjęcia wobec nich zobowiązań, które podjęła w swoim czasie wobec obecnych członków Unii" - podkreśliła rzeczniczka, nawiązując do układu o partnerstwie i współpracy.

d48mqmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48mqmj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj