Rosja zaostrza przepisy o szpiegostwie i zdradzie państwa
Rosyjska Duma przyjęła jednogłośnie w pierwszym czytaniu poprawki do kodeksu karnego, które m.in. zaostrzają kary za szpiegostwo i ujawnienie tajemnicy państwowej oraz poszerzają wykaz działań określanych jako zdrada państwa.
Do przyjęcia projektów legislacyjnych w Dumie, niższej izbie parlamentu, wymagane jest przyjęcie ich w trzech czytaniach.
Rosyjscy obrońcy praw człowieka ostrzegają jednak, że proponowane przepisy mogą posłużyć do ostrzejszego karania krytyków władz, działaczy społecznych czy polityków opozycji.
Obecnie zdrada państwa definiowana jest jako szpiegostwo lub inna pomoc okazywana obcemu państwu, zagrażająca bezpieczeństwu zewnętrznemu Rosji - pisze Associated Press. Proponowane poprawki jako zdradę państwa opisują "okazanie obcemu państwu, organizacji zagranicznej czy międzynarodowej pomocy: finansowej, w postaci konsultacji, materialnej i technicznej i innej" - podaje ITAR-TASS.
Prócz tego rozszerzono przedmiot takich działań: zdrada państwa może być wymierzona nie tylko przeciw bezpieczeństwu zewnętrznemu, ale i: "bezpieczeństwu, ustrojowi konstytucyjnemu, integralności terytorialnej i państwowej Federacji Rosyjskiej".
Dodanie organizacji międzynarodowych do wykazu instytucji, na których rzecz świadczona jest zdrada państwa, postulowała Federalna Służba Bezpieczeństwa. "Proponujemy (...), by do adresatów zdrady państwa dołączyć organizacje międzynarodowe, bo obce służby aktywnie wykorzystują je jako przykrywkę i organizacje te samodzielnie prowadzą działalność wywiadowczą" - mówił przedstawiciel FSB Jurij Gorbunow.
Szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa, dysydentka w czasach ZSRR, oceniła, że poprawki mają na celu "skończenie z wszelką niezależną działalnością publiczną" w Rosji. Inny znany obrońca praw człowieka Lew Ponomariow oświadczył, że "rozpocznie się nowa fala manii szpiegowskiej", a władze "będą prześladować działaczy, polityków opozycji i obrońców praw człowieka".
Deputowany rządzącej partii Jedna Rosja Otari Arszba zapewnił, że w zmianach przepisów chodzi o to, by bardziej szczegółowo opisać przestępstwa i w ten sposób zmniejszyć możliwość dowolnej interpretacji prawa.
W części dotyczącej ujawnienia tajemnicy państwowej poprawki proponują, by odpowiedzialności karnej podlegało bezprawne otrzymanie takich tajnych informacji drogą m.in. "przechwycenia, oszustwa, przekupstwa i szantażu". Maksymalna kara za takie działania wynosiłaby 4 lata więzienia. Ponadto przepisom podlegałyby nie tylko osoby, które uzyskały dostęp do tajemnicy państwowej w pracy, ale też w trakcie nauki.
W ostatnich miesiącach rosyjski parlament przyjął szereg ustaw, które obrońcy praw człowieka uznają za ograniczenia swobody działalności społecznej i politycznej. Przepisy te m.in. nadają organizacjom pozarządowym korzystającym z grantów zagranicznych status "agentów zagranicznych", zaostrzają kary za uczestnictwo w nielegalnych protestach oraz za oszczerstwo, które z wykroczenia stało się znów przestępstwem.