Rosja/ Zamknięto kombinat celulozowy oskarżany o zatruwanie Bajkału
Kombinat celulozowo-papierniczy w Bajkalsku, od wielu lat oskarżany o zatruwanie najgłębszego na świecie jeziora Bajkał, został zamknięty; w najbliższych dniach zwolnionych zostanie blisko 800 pracowników - ogłosiła dyrekcja zakładu.
Ogromny kompleks, zbudowany w latach 60. ubiegłego wieku na południowym brzegu Bajkału "wstrzymał działalność i już jej nie wznowi" - powiedział szef związku zawodowego Jurij Nabokow.
Dyrektor zakładu Aleksandr Iwanow powiedział mediom rosyjskim, że 780 pracowników zostanie zwolnionych w najbliższą środę. Około 700 osób będzie pracować nadal w elektrociepłowni, która wchodzi w skład kompleksu i która zaopatruje Bajkalsk w ciepłą wodę i ogrzewanie.
Bajkalski Kombinat Celulozowo-Papierniczy produkował celulozę, papier i karton. Uczeni już w fazie budowy fabryki bili na alarm z powodu jej szkodliwości dla środowiska. W październiku 2008 roku kombinat został czasowo zamknięty po protestach ekologów, ale w 2010 roku ówczesny premier Rosji Władimir Putin nakazał wznowienie działalności przez fabrykę.
W 2008 roku w kombinacie zainstalowano system oczyszczania ścieków z zamkniętym obiegiem wody. Sprawiło to, że fabryka stała się nierentowna. Musiała bowiem zrezygnować z produkcji bielonej celulozy, która przynosiła największe dochody, a która wymaga otwartego obiegu wody. Odbiorcą tego produktu był przemysł zbrojeniowy.
Fabryka miała ogromne znaczenie dla liczącego około 17 tys. mieszkańców Bajkalska. Przed wstrzymaniem produkcji w 2008 roku zatrudniała 2 tys. osób. Chociaż od lat władze debatują nad przyszłością zakładów i całego Bajkalska, w praktyce, jak zauważa agencja AFP, żadnego programu nie wprowadzono.
- Władze nie proponują żadnego przekwalifikowania dla zwolnionych - mówi Nabokow. Jak dodaje, w Bajkalsku nie ma innych zakładów, ofert pracy jest najwyżej sto, wszystkie dla mało wykwalifikowanych osób i za małą płacę. Obietnica szkoleń dla robotników złożona przed pięciu laty nie została zrealizowana - dodaje przedstawiciel związków.
Bajkał to najstarsze i najgłębsze jezioro świata. Zajmuje powierzchnię 31,5 tys. km kwadratowych. Rozciąga się na długości 663 km. Jego maksymalna szerokość wynosi 79 km. Średnia głębokość - 730 metrów, a maksymalna - 1680 metrów. Jego zasoby wodne stanowią 20 proc. światowych zasobów słodkiej wody. Występuje w nim ponad 1700 gatunków roślin i zwierząt.
Według organizacji pozarządowej Bajkalska Fala Ekologiczna władze powinny teraz rozstrzygnąć, co zrobić z zalegającymi od dziesięcioleci wokół kombinatu stosami odpadów - około sześcioma milionami ton mułu zmieszanego z chlorem.
Działacz tej organizacji Maksim Woroncow powiedział, że zamknięcie zakładów było nieuniknione, ale jako "nieodpowiedzialne z socjalnego punktu widzenia" ocenił uczynienie tego - i zwolnienie pracowników - tuż przed zimą.