Trwa ładowanie...
dsjja5u

Rosja: zabójstwo w obronie własnej legalne

W Rosji wchodzi w życie poprawka do kodeksu karnego, która znacznie rozszerza granice obrony własnej, dopuszczając nawet możliwość zabójstwa osoby atakującej. Nowelizację kodeksu popiera większości społeczeństwa.

dsjja5u
dsjja5u

Zgodnie z nowymi przepisami, ofiara ma prawo użyć wszelkich środków do obrony własnej, jeśli uzna , że działalność przestępcy zagraża jej życiu bądź zdrowiu. Jak powiedział wiceminister sprawiedliwości Jewgienij Sidorenko, do tej pory napadnięty człowiek musiał uważać, aby nie przekroczyć granic obrony koniecznej, teraz bać się musi także przestępca.

Kontrowersje budzi jednak dopuszczenie możliwości zabójstwa w obronie własnej. Część komentatorów zwraca uwagę, że poprawka umożliwi popełnienie morderstwa, za które nikt nie poniesie odpowiedzialności.

Większość społeczeństwa popiera poprawkę do kodeksu. 75% ankietowanych oceniło, że jest ona potrzebna. Większość Rosjan chce też surowszych kar i wykonywania kary śmierci. W Rosji od kilku lat obowiązuje na nią moratorium. Kara śmierci jest orzekana, ale nie jest wykonywana.(ck)

dsjja5u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsjja5u
Więcej tematów