Trwa ładowanie...

Rosja wzmacnia się na granicach z Polską. "Pancerna jednostka"

Rosyjski minister obrony narodowej Siergiej Szojgu informował o utworzeniu nowych jednostek i kolejnych wzmocnieniach nieopodal granicy z Polską. Jest zdania, że to element konsekwentnej i realizowanej od dłuższego czasu strategii.

Share
Rosja wzmacnia się na granicach z Polską. Ten proces trwa od dawna
Rosja wzmacnia się na granicach z Polską. Ten proces trwa od dawnaŹródło: PAP
d3neqz9

Informację o wzmocnieniach wojsk rosyjskich stacjonujących w obwodzie kaliningradzkim Szojgu przekazał mediom 31 maja. Zapowiedział wówczas, że powstanie około 20 nowych ugrupowań i jednostek wojskowych, w reakcji na działania krajów NATO. Przekazał również, że wzmocniona zostanie flota rosyjska na morzu Bałtyckim.

Rosja się zbroi. Ekspert: Nic nowego

Znawca zagadnień obronności Rosji Paweł Felgenhauer w rozmowie z PAP stwierdził, że podana do publicznej wiadomości informacja, nie jest nowością. Jak zaznaczył, jest to konsekwentne realizowanie założeń opracowanej wcześniej strategii, o czym wiadomo już od grudnia 2020 roku.

Z analizy Felgenhauera wynika, że zmieni się charakter funkcjonujących w obwodzie kaliningradzkim wojsk. Dotychczas były to jednostki typowo obronne. - Teraz tworzona jest bardzo mocna dywizja z czterech pułków. To jest oczywiście poważne zgrupowanie ofensywne, które może być użyte w różnych kierunkach - powiedział ekspert.

Kim jest Joe Biden? "Donald Trump się pomylił"

W ocenie Felgenhaera zreformowane jednostki stacjonujące nieopodal granicy z Polską, mają być w założeniu zdolne do przeprowadzenia sprawnego ataku na sąsiednie kraje. - 18. dywizja jest z nazwy zmotoryzowana, ale w istocie pancerna, zdolna do dokonania poważnego wyłomu - może na Warszawę, a może na Suwałki, albo do ofensywy wstecz, przez Litwę - stwierdził.

d3neqz9

Rosja weszła w fazę nowej zimnej wojny?

Inny rosyjski komentator Aleksandr Golc stwierdził w rozmowie z PAP, że działania rosyjskiego dowództwa można odczytywać jako nową wersję wyścigu zbrojeń. - Moim zdaniem znajdujemy się w stanie nowej zimnej wojny. Zachodni Okręg Wojskowy jest tym wysuniętym okręgiem, który znajduje się bezpośrednio w strefie zetknięcia się z siłami zbrojnymi krajów NATO. Można to porównać do tej konfrontacji, która podczas poprzedniej zimnej wojny dokonywała się na terenie Niemiec. Teraz linia konfrontacji przeniosła się na granice Rosji z republikami bałtyckimi i Polską - ocenił.

Golc podkreśla jednak, że faktyczna skala zbrojeń na granicy z Polską może być zupełnie inna niż wynikałoby z oficjalnych wiadomości ministra Siergieja Szojgu. Jego zdaniem podawane przez niego dane są zawyżone, co oznacza, że Rosja będzie ograniczać się wyłącznie do "werbalnego zastraszania".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3neqz9

Podziel się opinią

Share
d3neqz9
d3neqz9
Więcej tematów