Rosja: wyłączone reaktory w zamian za pomoc USA
Trzy ostatnie rosyjskie wojskowe reaktory jądrowe wytwarzające pluton do broni nuklearnej zostaną wyłączone na podstawie zawartego w środę porozumienia rosyjsko-amerykańskiego. USA zobowiązały się w zamian do pomocy w budowie elektrowni węglowych, które skompensują pracę wyłączonych reaktorów.
12.03.2003 12:31
Reaktory, zlokalizowane w syberyjskich miastach Siewiersk i Żeleznogorsk, mogą jeszcze pracować przez 15 lat. Według danych USA, codziennie powstaje w nich pluton w ilości wystarczającej do zbudowania jednej bomby atomowej.
W myśl porozumienia Amerykanie pomogą w zmodernizowaniu istniejącej już elektrowni węglowej w Siewiersku i w zbudowaniu nowej elektrowni w Żeleznogorsku. Podpisany dokument powierza Rosji całkowitą odpowiedzialność za wyłączenie reaktorów.
Według porozumienia, wszystkie trzy reaktory pozostaną w eksploatacji do czasu pełnego uruchomienia obu elektrowni.
Amerykańską pomoc dla Siewierska i Żeleznogorska sfinansuje rządowy program przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Biały Dom chce, by w roku finansowym 2004 Kongres przeznaczył na ten program 1,3 mld dolarów, o 30% więcej niż rok wcześniej. (aka)