Rosja wycofuje się z umowy. W USA zaniepokojenie
Michaił Uljanow, przedstawiciel Rosji w Organizacji Układu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Nuklearną (CTBT), oświadczył w piątek, że Moskwa zamierza wycofać swoją ratyfikację tego układu, aby być "na równi z USA". Stany Zjednoczone podpisały Układu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Nuklearną, ale go nie ratyfikowały. Waszyngton już potępił zapowiedź Moskwy.
07.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 19:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosja ratyfikowała CTBTO w 2000 roku. Uljanow zastrzegł, że wycofanie się z Układu nie oznacza wznowienia prób użycia broni nuklearnej przez Rosję.
Dzień wcześniej możliwość odwołania przez Rosję ratyfikacji układu zasugerował Władimir Putin.
Jak podkreśla agencja Associated Press, oświadczenie Uljanowa dodatkowo wzmogło napięcie między Rosją i USA, które jest i tak bardzo duże w związku z agresją Rosji na Ukrainę i sporami wokół innych porozumień o ograniczeniu zbrojeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Duda ich zawiódł. "Jesteśmy do tyłu"
Groźny ruch Rosji. Jest reakcja USA
Decyzja Rosji spotkała się z reakcją ze strony Waszyngtonu. - Jesteśmy zaniepokojeni dzisiejszą wypowiedzią ambasadora Uljanowa w Wiedniu. Takie posunięcie jakiegokolwiek państwa-sygnatariusza niepotrzebnie zwiększa zagrożenie wznowienia prób (z bronią nuklearną - red.) - oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu, cytowany przez agencję Associated Press (AP).
Zasugerował, że celem Moskwy jest w istocie zwiększenie nacisku na USA i inne kraje, aby wstrzymały dostawy broni i innej pomocy Ukrainie broniącej się przed rosyjską agresją.
AP zaznacza, że chociaż Stany Zjednoczone nie ratyfikowały układu CTBT, to jednak przestrzegały od 1992 r. nieformalnego moratorium na próby z bronią nuklearną i nie mają zamiaru ich wznowić.
Moskwa rezygnuje z międzynarodowego porozumienia
Układ o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Nuklearną, podpisany 24 września 1996 w Nowym Jorku przez 187 państw, zakłada całkowity zakaz przeprowadzania prób nuklearnych. Dotychczas ratyfikowało go 178 krajów. Do jego wejścia w życie wymagana jest jednak ratyfikacja przez 44 państwa wymienione w tekście układu. Spośród nich proces ratyfikacyjny zakończył się w 34.
Chiny, Egipt, Iran i Izrael podpisały układ, ale go nie ratyfikowały. Korea Północna, Indie i Pakistan nie podpisały układu.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP