Rosja w szoku po geście Lecha Kaczyńskiego
Lech Kaczyński zadziwił Rosję, i to pozytywnie. Rosyjskie media przyznają, że wysłanie zaproszenia na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz Dmitrijowi Miedwiediewowi to "nieoczekiwany gest" - czytamy w "Dzienniku". Rosjanie podkreślają, że jest to gest
niezwykły, zwłaszcza, że zaprasza prezydent Lech Kaczyński, który nie szczędzi Rosji krytyki.
"Stosunki między Rosją i Polską w ostatnich latach nie są łatwe i zaproszenie Lecha Kaczyńskiego można uznać za niespodziewane" - czytamy na portalu Newsru.com. "Oba kraje różnią się jeżeli chodzi o punkt widzenia na wiele spraw - zarówno historycznych (np. sprawa Katynia), jak i współczesnych. Portal przypomina, że Lech Kaczyński ostro krytykował działania Rosji w czasie konfliktu zbrojnego na Kaukazie. Podkreślono, że konsekwentnie wyrażał poparcie dla Tbilisi.
RIA Novosti, powołując się na słowa rzecznika Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jarosława Mensfelta , donosi, że zaproszenie do udziału w wydarzeniach zostały wysłane do wszystkich światowych przywódców. Do tej pory swoje przybycie na uroczystości potwierdzili: kanclerz Angela Merkel, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, prezydent Vaclav Klaus.
Mimo zaproszenia prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew prawdopodobnie nie przyjedzie do Polski w 65. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Być może zastąpi go szef MSZ Siergiej Ławrow - spekuluje z kolei "Gazeta Wyborcza".
Czasu na odpowiedź z Moskwy zostało niewiele. Uroczystości mają się odbyć 26 i 27 stycznia. Największy w Europie hitlerowski obóz zagłady wyzwolili przed 65 laty żołnierze 1. Frontu Ukraińskiego. Zaproszenia na rocznicę wyzwolenia Auschwitz wysłano do przywódców krajów UE. W obchodach weźmie udział przeszło stu byłych więźniów obozu.
Niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. W walkach o wyzwolenie obozu i miasta Oświęcimia zginęło ponad 200 żołnierzy radzieckich.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
27 stycznia przypada ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. .