ŚwiatRosja uruchomiła nowy komercyjny reaktor nuklearny

Rosja uruchomiła nowy komercyjny reaktor nuklearny

Rosja uruchomiła nowy
komercyjny reaktor nuklearny. Jednocześnie prezydent Władimir Putin ogłosił plany modernizacji
istniejących elektrowni atomowych w kraju.

Uruchomiony reaktor wodny ciśnieniowy, o mocy 1000 megawatów, jest 31. reaktorem nuklearnym w Rosji. Prezydent zapowiedział oddanie do użytku dwóch dalszych reaktorów przed 2010 r.

Według komunikatu Roseniergoatomu, państwowej firmy nadzorującej 10 elektrowni atomowych w Rosji, nowy reaktor jest wyposażony w najnowocześniejszy system kontrolny i zaawansowane środki bezpieczeństwa. Tworzy on podstawy pod instalacje nuklearne przyszłości - powiedział Putin.

W transmitowanym przez telewizję wystąpieniu do czołowych funkcjonariuszy rządowych i regionalnych w Udomli, gdzie znajduje się elektrownia atomowa z nowym reaktorem, ok. 330 km na północny zachód od Moskwy, prezydent Rosji podkreślił potrzebę utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa oraz ochrony instalacji nuklearnych przed terrorystami.

Zapowiedział też, że rząd przyśpieszy wywóz około 70 mln ton stałych odpadów radioaktywnych oraz obróbkę odpadów nuklearnych z wycofanych ze służby atomowych okrętów podwodnych i innych okrętów.

Minister ds. energii jądrowej Aleksander Rumiancew zapewnił, że rosyjskie elektrownie atomowe należą do najbezpieczniejszych w świecie. Przyznał jednak, że musi przekonać do tego ludność, nadal nieufną wobec energii nuklearnej po katastrofie w Czarnobylu w 1986 r.

Rumiancew nawiązał do zamknięcia w listopadzie reaktora nuklearnego w elektrowni atomowej w Bałakowie nad Wołgą, które wywołało panikę wśród tamtejszych mieszkańców. Musimy wyciągnąć z tego wnioski i kontynuować pracę z ludnością - powiedział Rumiancew.

AP przypomina, że reaktor w Bałakowie został zamknięty z powodu drobnego defektu, który nie spowodował radioaktywnego wycieku, nikt też nie doznał wtedy obrażeń. Jednakże opieszała i skąpa oficjalna informacja o incydencie sprawiła, że setki ludzi, mieszkających w pobliżu reaktora, uciekło w panice z domów. Tymczasowo zamknięto dziesiątki sklepów, a apteki błyskawicznie wyprzedały jodynę, która blokuje wchłanianie radioaktywnych promieni przez tarczycę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)