"Rosja symbolicznie łączy pamięć Polaków"
Polska przeżywa w tych dniach, po katastrofie samolotu prezydenckiego, przełomową chwilę dla swojej przyszłości. Europejczycy powinni bardziej niż dotąd być razem z Polakami - podkreśla dziennik "Le Figaro". O tragedii piszą także inne gazety.
Wszystkie główne tytuły prasy francuskiej poświęcają sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem po kilka stron w swoich poniedziałkowych wydaniach. "Polska, marsz żałobny" ("Liberation"), "Polska tragedia" ("Le Figaro"), "Polacy zjednoczeni w modlitwie" ("La Croix") - to niektóre tytuły gazet.
Konserwatywny "Le Figaro" pisze, że "Polska znała do tej pory wiele tragedii, ale ta, która ją teraz spotkała, nie ma precedensu". Przypomina też o symbolice wydarzenia - zdarzyło się ono w pobliżu miejsca zbrodni na polskich oficerach w Katyniu w roku 1940. "Polska przeżywa teraz przełomową chwilę, która naznaczy jej przyszłość. Jest niezwykle ważne, by wszyscy Europejczycy przyłączyli się (do Polski) z nieco większym zapałem niż to czynili do tej pory (...)" - podkreśla gazeta.
"Le Figaro" wyraża też nadzieję, że tragedia "nie położy kresu zbawiennemu zbliżeniu polsko-rosyjskiemu", i że nawet "je pogłębi". "Cała Europa zazna odprężenia w relacjach z Kremlem tylko wtedy, jeśli najbardziej potężny kraj Europy Środkowej, najbardziej wpływowy w Brukseli dawny satelita ZSRR, zdoła rozliczyć się z Rosją". Dziennik dodaje, że, "udzielając pomocy w śledztwie wyjaśniającym przyczyny katastrofy, Moskwa zdała sobie sprawę z wagi wydarzenia".
"Polska elita polityczna została zdziesiątkowana” – pisze "Le Figaro". Dziennik w artykule na temat „hekatomby na szczytach polskiej władzy” pisze, że do odtworzenia struktur państwowych zostały wykorzystane procedury konstytucyjne. "Większość obserwatorów ma nadzieję, że debata w czasie kampanii wyborczej, która zostanie wkrótce otwarta, zmusi polityków do tego, by skupić się tym razem na kwestiach merytorycznych” – można przeczytać w gazecie.
Dziennik "Le Monde" zastanawia się jak tragedia w Smoleńsk wpłynie na stosunki polsko-rosyjskie. Gazeta pisze o tym, że po wypadku prezydent Dmitrij Miedwiediew ogłosił dzień żałoby narodowej, zaś premier Władimir Putin odwiedził miejsce katastrofy w niedzielę 11 kwietnia, by złożyć hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi Polski. "Le Monde" powątpiewa czy ocieplenie stosunków pomiędzy Polską i Rosją będzie miało trwały charakter. - Ta katastrofa może wzmocnić w Polakach poczucie, że wszystko, co łączy się z Rosją jest straszne i złe - powiedział rosyjski politolog Fiodor Łukianow..
Gazeta "Liberation" opisując przejazd konduktu żałobnego z trumną z ciałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego podkreślała, że na ulicach Warszawy były gęste tłumy ludzi z świecami i kwiatami w rękach. "Był to moment jedności narodowej, która można porównać do tłumów, które gromadziły się na ulicach polskich miast w czasie wizyt Jana Pawła II, polskiego papieża” – pisze "Liberation".
Katolicki dziennik "La Croix" podkreśla w relacjach z Polski religijny wymiar tragedii, pokazując tysiące Polaków modlących się za ofiary katastrofy. Gazeta zamieszcza też swój wywiad z byłym premierem Tadeuszem Mazowieckim. Mówi on, że wiele osób (w Polsce), z którymi rozmawiał w ostatnich dniach, uznaje Katyń za rodzaj klątwy wiszącej nad Polską. "Ale (to) fatum nie istnieje. Jako katolik nie mogę w nie wierzyć" - podkreśla Mazowiecki.
Francuskie gazety zastanawiają się też nad polityczną przyszłością Polski i możliwymi kandydatami do sukcesji po Lechu Kaczyńskim. Lewicowy dziennik "Liberation" zaznacza, że to brat zmarłego tragicznie szefa państwa, Jarosław Kaczyński, może być kandydatem PiS na prezydenta.
Tłumaczyła Sylwia Mróz, Wirtualna Polska