Trwa ładowanie...
14-11-2014 21:07

Rosja stworzy alternatywną wersję Wikipedii

Rosja planuje opracowanie własnej Wikipedii, by zapewnić swym obywatelom "szczegółową i rzetelną" informację o życiu i rozwoju kraju - powiadomiła znajdująca się w Sankt Petersburgu Biblioteka Prezydencka imienia Borysa Jelcyna. Niedawno prezydent Władimir Putin określił internet mianem "specjalnego projektu CIA".

Share
Rosja stworzy alternatywną wersję WikipediiŹródło: ru.wikipedia.org
d2el9vl

Wskazując na płynące z Zachodu "zagrożenia", Kreml w tym roku wzmocnił kontrolę nad internetem, co krytycy nazywają krokiem ku cenzurowaniu sieci, wprowadził też więcej propaństwowych treści, podobnie jak w ściśle kontrolowanych mediach państwowych.

Biblioteka Prezydencka podała, że do opracowania zasobów nowej Wikipedii już otrzymała ponad 50 tysięcy książek i dokumentów archiwalnych z 27 bibliotek w różnych regionach Rosji.

Autorzy nowych zasobów twierdzą, że "połączenie unikatowych materiałów dotyczących poszczególnych regionów w jedną spójną encyklopedię elektroniczną pozwoli w sposób obiektywny i precyzyjny ukazać kraj, jego ludność, wielorakość struktur państwowych i narodowych Rosji".

d2el9vl

Internetowa encyklopedia opracowana zostanie wraz z Rosyjską Biblioteką Narodową.

Nie wiadomo, czy nowy projekt może jakoś wpłynąć na dostęp do istniejącej Wikipedii - pisze Reuters i przypomina, że prezydent Rosji Władimir Putin określił internet mianem "specjalnego projektu CIA". Kreml zapowiedział ochronę swej strefy online przed groźbami z Zachodu, gdy stosunki między przeciwnikami z czasów zimnej wojny sięgnęły dna z powodu kryzysu na Ukrainie.

Od lutego władze Rosji mogą blokować strony internetowe bez orzeczenia sądu - pisze Reuters.

d2el9vl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2el9vl
d2el9vl
Więcej tematów