Trwa ładowanie...

Rosja stawia żądania Europie. Macron z misją w Moskwie: w cuda nie wierzę

- Łączy nas zaniepokojenie z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa - stwierdza prezydent Rosji Władimir Putin w czasie spotkania z prezydentem. Emmanuel Macron oświadczył tuż przed rozpoczęciem rozmów, że "w spontaniczne cuda nie wierzy", ale jest zdania, że rozmowa z Kremlem może być "początkiem drogi ku deeskalacji", by uniknąć wojny.

Spotkanie Putina z Macronem w Moskwie
Dostawca: PAP/EPA.Spotkanie Putina z Macronem w Moskwie Dostawca: PAP/EPA.Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL
d43n6nh
d43n6nh

Wizyta Emmanuela Macrona w Rosji odbywa się w czasie napiętej sytuacji wokół Ukrainy, w stronę której Rosja skierowała ponad 100 tys. żołnierzy. Apele Zachodu zderzają się z żądaniami, które stawia teraz Kreml - nazywane przez Rosję "gwarancjami bezpieczeństwa". Chodzi m.in. o to, by Ukraina nie stała się członkiem NATO. Tuż po wylądowaniu w Moskwie Emmanuel Macron oświadczył: "jestem rozsądnie optymistyczny, nie wierzę jednak w spontaniczne cuda".

Macron ma misji w Moskwie. Putin: łączy nas niepokój

W czasie samego już spotkania z Macronem, prezydent Rosji ocenił, że Paryż i Moskwę "łączy wspólne zaniepokojenie z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Europie". - Dziękuję ci za to, że Francja nieprzerwanie bierze bardzo aktywny udział w wypracowaniu zasadniczych decyzji w tym kierunku - mówił dalej Putin, kierują słowa w stronę Macrona.

Prezydent Rosji wspomniał także o działaniach poprzedników Macrona. Wymienił tu m.in. zaangażowanie Paryża w podpisanie porozumień mińskich i - jak to ujął - "kryzys po napaści Gruzji na Osetię Południową".

d43n6nh

Macron wyraził z kolei nadzieję, że poniedziałkowe rozmowy mogą stać się początkiem drogi ku deeskalacji i że uda się znaleźć wspólne rozwiązanie, które pozwoli na uniknięcie wojny. Ocenił, że dialog jest jedynym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności.

- W ciągu ostatnich tygodni kilkakrotnie rozmawialiśmy telefonicznie. Mimo kryzysu zdołałem także wymienić opinie z prezydentem (Wołodymyrem) Zełenskim, jeśli chodzi o Ukrainę, a także koordynowałem się z wieloma sojusznikami europejskim - mówił Macron, wymieniając także USA i Kanadę. - Myślę, że dzisiejsze rozmowy pozwolą rozpocząć drogę, którą powinniśmy iść, czyli deeskalację - dodał prezydent Francji.

Putin wyraził też swoje zadowolenie ze spotkania z Macronem. - Nagromadziło się wiele kwestii, które można i należy omawiać bezpośrednio w bezpośrednim formacie - podkreślił. Ocenił także, że przez ostatnie dwa lata kontakty z Francją nie ustawały i w relacjach dwustronnych panuje "dobra atmosfera".

Putin rozpocznie wojnę w trakcie igrzysk? "Jest takie ryzyko"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43n6nh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d43n6nh
Więcej tematów