Trwa ładowanie...

Rosja rozważa potępienie "aneksji NRD przez RFN"

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin polecił jej komisji spraw międzynarodowych zbadanie możliwości uchwalenia rezolucji potępiającej "aneksję NRD przez RFN" w odpowiedzi na oskarżanie Rosji o zaanektowanie Krymu. Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow nazwał tę propozycję "bzdurą".
Share
Rosja rozważa potępienie "aneksji NRD przez RFN"
Źródło: Fotolia, Fot: cmfotoworks
d8kjmhq

Pomysł takiej rezolucji zgłosił komunistyczny deputowany Nikołaj Iwanow. Wskazał on, że w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Naryszkin został zaatakowany przez przewodniczącą tego gremium, Anne Brasseur z Luksemburga zarzutami o dokonanie przez Rosję aneksji Krymu.

- W odpowiedzi na to proponuję zlecić komisji spraw międzynarodowych, by przygotowała rezolucję, potępiającą aneksję Niemieckiej Republiki Demokratycznej przez Republikę Federalną Niemiec w 1989 roku. Tym bardziej że w przeciwieństwie do Krymu w NRD nie przeprowadzono ogólnonarodowego referendum - oświadczył Iwanow.

Reagując na jego wystąpienie, Naryszkin zwrócił się do komisji spraw międzynarodowych Dumy Państwowej o "rozpatrzenie i szczegółowe zreferowanie" inicjatywy deputowanego.

d8kjmhq

Reakcja Gorbaczowa

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow nazwał "bzdurą" propozycję rosyjskich deputowanych, by uchwalić rezolucję potępiającą "aneksję NRD przez RFN". Wskazał, że nie można nazwać ówczesnych wydarzeń aneksją i oceniać ich ze współczesnego punktu widzenia.
- Nie można z punktu widzenia dnia dzisiejszego oceniać tego, co było w innej epoce, innym czasie, 25 lat temu. O jakim referendum w NRD można mówić, skoro w obu krajach - i w NRD i RFN - odbywały się stutysięczne mityngi pod wspólnym hasłem: "Jesteśmy jednym narodem!". Nikt przecież temu nie przeczył i nie można temu zaprzeczyć, dlatego nikomu nawet nie przychodziło do głowy, by przeprowadzać referendum - powiedział Gorbaczow.

Zdaniem Gorbaczowa nie można wydarzeń z 1989 roku nazwać aneksją. - Jaka to aneksja? Nie ma o tym mowy - podkreślił były prezydent ZSRR. - Nie przypadkiem najpopularniejszą w tym czasie w Niemczech książką było "Niebo podzielone" (powieść Christy Wolf). To o Niemczech. Tak więc propozycja przyjęcia rezolucji o aneksji NRD przez RFN jest po prostu jakąś bzdurą. Powiem jeszcze raz - nie można upraszczać sytuacji z punktu widzenia dnia dzisiejszego i z perspektywy dzisiejszych poglądów oceniać przeszłości - powiedział.

W wyniku negocjacji NRD z RFN oraz rozmów między światowymi mocarstwami z udziałem ówczesnego Związku Radzieckiego zawarty został układ zjednoczeniowy, który z dniem 3 października 1990 roku nadał Niemcom pełną suwerenność.

d8kjmhq

Zobacz również: Paweł Kowal o polityce UE wobec Rosji

d8kjmhq

Podziel się opinią

Share
d8kjmhq
d8kjmhq
Więcej tematów