Trwa ładowanie...
dv67o3g
04-07-2011 09:11

Rosja rozmawia z NATO - pierwsze takie spotkanie od wojny

W rosyjskim kurorcie Soczi rozpoczęło się spotkanie Rady NATO-Rosja z udziałem sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogha Rasmussena i szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. Głównymi tematami rozmów będą tarcza antyrakietowa i sytuacja w Libii. Jest to pierwsze spotkanie Rady NATO-Rosja (NRC) organizowane na terytorium Federacji Rosyjskiej po wojnie w rosyjsko-gruzińskiej z 2008 roku.

dv67o3g
dv67o3g

Po południu do ambasadorów NATO ma przyjechać prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Będzie to pierwsze spotkanie z Miedwiediewem od szczytu NATO w Lizbonie z listopada ubiegłego roku.

Jest to też pierwsze spotkanie Rady NATO-Rosja (NRC) organizowane na terytorium Federacji Rosyjskiej po konflikcie rosyjsko gruzińskim w 2008 roku i drugie organizowane w Rosji od momentu powołania rady w 2002 roku (ostatnie odbyło się w 2007 roku).

Rozmowy zdominuje zapewne kwestia współpracy w ramach obrony przeciwrakietowej. Według źródeł rosyjskich jest bardzo prawdopodobne, że biorący udział w spotkaniu stały przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin ogłosi rozpoczęcie prac nad rosyjskim system obrony przeciwrakietowej, który zapewniałby ochronę europejskiej części Rosji i który mógłby współdziałać z tworzoną obecnie natowską tarczą przeciwrakietową (jej elementy będę również rozmieszczone w Polsce). Strona rosyjska wciąż nie ma jednak zamiaru odstąpić od zaproponowanej jeszcze w czasie szczytu NATO w Lizbonie przez prezydenta Miedwiediewa sektorowego podejścia do tarczy.

Odrzucana przez NATO, w tym Polskę, obecna propozycja rosyjska zakłada geograficzny podział obrony przeciwrakietowej w Europie między państwami członkowskimi Sojuszu i Rosją. Według tej propozycji, Rosji przypadłaby w udziale obrona m.in. państw bałtyckich i części Polski.

dv67o3g

Niewykluczone, że podczas spotkania pojawi się także kwestia Libii i zwiększającego się zaangażowania sił natowskich w operację ochrony cywilów w tym kraju. Moskwa ostro skrytykowała niedawne doniesienia o pomocy udzielanej przez Francję libijskim rebeliantom i najprawdopodobniej zażąda od Sojuszu wyjaśnień w tej sprawie. Paryż przyznał się pod koniec czerwca do pogwałcenia embarga na dostawy broni do Libii, potwierdzając wcześniejsze doniesienia prasowe o tym, że Francja przerzuciła w ostatnich tygodniach broń dla powstańców libijskich. Ambasadorowie mają też wspólnie omówić spotkanie międzynarodowej grupy kontaktowej ds. Libii, która ma się zebrać w przyszłym tygodniu w Turcji.

Ambasadorowie mają również rozmawiać o współpracy Rosja-NATO w Afganistanie, m.in. o stworzonym w ramach NRC funduszu (finansowanym w dużej mierze przez Niemcy) na rzecz szkolenia pilotów i mechaników helikopterów, organizowanym przez Rosję programie szkolenia ekspertów ds. walki z narkotykami z Afganistanu i z Pakistanu oraz o tranzycie przez Rosję natowskiego sprzętu (bez broni) i żywności dla sił NATO w Afganistanie.

Mają oni też podsumować ostatnie postępy w ramach współpracy wojskowej pomiędzy NATO i Rosją, w tym organizowane ostatnio wspólne ćwiczenia wojskowe: przeprowadzone w Polsce i w Kaliningradzie z udziałem myśliwców polskich i rosyjskich ćwiczenia sprawdzające współdziałanie w razie porwania samolotu "Vigillant Skies 2011", natowsko-rosyjskie ćwiczenia ratowania łodzi podwodnych u wybrzeży Hiszpanii i ćwiczenia lotnicze na Morzu Czarnym.

Z Soczi Agata Byczewska

dv67o3g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv67o3g
Więcej tematów