Rosja rezygnuje z budowy elektrowni jądrowej w Iranie
Udział w projekcie budowy pierwszej irańskiej elektrowni nuklearnej w Buszerze nie jest już dla Rosji opłacalny z powodu problemów z płatnościami ze strony irańskiej - oświadczył przedstawiciel rosyjskiej agencji Rosatom.
Rosyjska spółka Atomstrojeksport poinformowała ze swej strony o anulowaniu przewidzianej na koniec maja wizyty jej prezesa w Teheranie.
Projekt ten jest już dla nas raczej deficytowy - powiedział agencji RIA Nowosti przedstawiciel Rosatomu zastrzegając swoją anonimowość.
Mamy przykre wrażenie, że Irańczycy całkowicie stracili zainteresowanie tym projektem. Naszym zdaniem strona irańska tylko udaje, że go finansuje - dodał.
Strona rosyjska skierowała do Teheranu pytania dotyczące problemów związanych z budową elektrowni atomowej w Buszerze i po otrzymaniu odpowiedzi podejmiemy decyzję o miejscu i terminie dwustronnych negocjacji w tej sprawie - oznajmiła natomiast rzeczniczka Atomstrojeksportu Irina Jesipowa.
W czwartek prezes Atomstrojeksportu Siergiej Szmatko powiedział, że pozostają do rozwiązania kwestie związane z finansowaniem budowy.
Rosja buduje elektrownię w Buszerze od wczesnych lat 90. Prace odraczano wielokrotnie, tłumacząc przerwy względami technicznymi.
Kwestia irańskiego programu nuklearnego od dawna wywołuje niepokój. Zachód oskarża Iran, że jego program atomowy zmierza do budowy bomby atomowej. Teheran odpiera zarzuty, twierdząc, że jego celem jest pokojowe wykorzystywanie energii jądrowej.