Rosja przenosi żołnierzy na sporne wyspy

Rosja poinformowała w poniedziałek o wybudowaniu nowych koszar na południowych Kurylach. Wyspy są podstawą sporu terytorialnego Moskwy z Japonią. Dodatkowo mają tam powstać bazy dla pojazdów opancerzonych.

Rosja przenosi żołnierzy na sporne wyspy
Źródło zdjęć: © East News

18.12.2018 | aktual.: 18.12.2018 13:56

Rosja: plany wojskowe na Kurylach Południowych

Jak podaje PAP, rosyjski resort obrony poinformował o planach przeniesienia w przyszłym tygodniu żołnierzy do czterech nowych koszar na dwóch ze spornych wysp nazywanych przez Rosję Kurylami Południowymi, a przez Japonię Terytoriami Północnymi.

Rosja na 25 grudnia przewiduje przeniesienie swoich żołnierzy i ich rodzin do dwóch nowych osiedli na wyspie Iturup (japońska nazwa Etorofu) i do dwóch kolejnych na wyspie Kunaszyr (Kunashiri). Na przyszły rok zaplanowano budowę trzech kolejnych koszar.

Zażegnanie sporu terytorialnego o wyspy umożliwiłoby podpisanie układu kończącego II wojnę światową. Reuters zwraca uwagę, że Moskwa powiadomiła o swoich planach wkrótce po ogłoszeniu przez Kreml, że 21 stycznia możliwa jest wizyta premiera Japonii, Shinzo Abego w Rosji.

Rosja-Japonia: niekończący się spór o Kuryle

W 1945 r. do wojny z Japonią dołączył Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) zajmując całe Kuryle. W latach 1947-49 japońska ludność czterech południowych wysp tego archipelagu (Kunaszyr, Iturup, Habomai i Szykotan) została wysiedlona. Przed wojną mieszkało tam 17 tys. osób.

Z powodu sporu o Kuryle nie doszło po drugiej wojnie światowej do zawarcia traktatu pokojowego między Moskwą a Tokio. Agencja Kyodo przypomina, że w 1956 roku Japonia i Związek Radziecki podpisały wspólną deklarację, której celem było przywrócenie stosunków dyplomatycznych. Moskwa zgodziła się w tej deklaracji zwrócić Japonii dwie spośród czterech spornych wysp - Szykotan i Habomai - po podpisaniu traktatu pokojowego. Tokio stoi jednak na stanowisku, że Rosja powinna zwrócić wszystkie sporne wyspy, podaje PAP.

Rosja: obawy polityków

Reuters wskazuje, że rosyjscy politycy nie kryją obaw, iż Japonia mogłaby się zgodzić na rozmieszczenie baterii rakietowych USA na wyspach, gdyby kiedykolwiek zostały jej one zwrócone. Podkreślają, że Moskwa mogłaby zaakceptować porozumienie w sprawie zwrotu tylko pod warunkiem uzyskania gwarancji wykluczających taki scenariusz.

rosjakurylewyspy kurylskie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)