ŚwiatRosja przekaże do 1 mln dolarów Fundacji Auschwitz-Birkenau

Rosja przekaże do 1 mln dolarów Fundacji Auschwitz-Birkenau

Rosyjski rząd podjął decyzję o przekazaniu do 1 mln dolarów na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Rosja przekaże do 1 mln dolarów Fundacji Auschwitz-Birkenau
Źródło zdjęć: © PAP | Stanisław Rozpędzik

Stosowne rozporządzenie ukazało się na stronie internetowej rządu Federacji Rosyjskiej. Obliguje ono Ministerstwo Finansów FR do sfinansowania tego wydatku z budżetu Rosji na 2013 rok.

Sprawą tej jednorazowej, dobrowolnej wpłaty rząd FR zajmował się 12 grudnia.

"Rozporządzenie ma na celu uwiecznienia pamięci o radzieckich więźniach przetrzymywanych w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na terytorium Polski oraz o wyzwoleńczej roli ZSRR i jego sił zbrojnych w Europie w latach wojny" - głosi notatka dołączona do rozporządzenia.

Mianem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Rosji określa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej, tj. lata 1941-45.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku z inicjatywy przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, profesora Władysława Bartoszewskiego. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po obozie.

Dotychczas fundusz wsparły 24 kraje. Zadeklarowane wpłaty sięgnęły 100 mln euro. Najwyższą kwotę zadeklarowały Niemcy: rząd federalny oraz kraje związkowe przekażą łącznie 60 mln euro.

Miejsce masowej zagłady

Obóz Auschwitz I powstał w 1940 roku, a Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób - poza Żydami także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości.

27 stycznia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały Armii Czerwonej.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna w 2008 roku, tj. przed powołaniem do życia Fundacji, stanowiła około 5 procent budżetu.

W styczniu 2013 roku w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau otwarta została nowa rosyjska wystawa narodowa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)