Qaqwqwrqw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja przekaże do 1 mln dolarów Fundacji Auschwitz-Birkenau

Rosyjski rząd podjął decyzję o przekazaniu do 1 mln dolarów na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja przekaże do 1 mln dolarów Fundacji Auschwitz-Birkenau
(PAP, Fot: Stanisław Rozpędzik)
Qaqwqwrqw

Stosowne rozporządzenie ukazało się na stronie internetowej rządu Federacji Rosyjskiej. Obliguje ono Ministerstwo Finansów FR do sfinansowania tego wydatku z budżetu Rosji na 2013 rok.

Sprawą tej jednorazowej, dobrowolnej wpłaty rząd FR zajmował się 12 grudnia.

"Rozporządzenie ma na celu uwiecznienia pamięci o radzieckich więźniach przetrzymywanych w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na terytorium Polski oraz o wyzwoleńczej roli ZSRR i jego sił zbrojnych w Europie w latach wojny" - głosi notatka dołączona do rozporządzenia.

Qaqwqwrqw

Mianem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Rosji określa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej, tj. lata 1941-45.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku z inicjatywy przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, profesora Władysława Bartoszewskiego. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po obozie.

Dotychczas fundusz wsparły 24 kraje. Zadeklarowane wpłaty sięgnęły 100 mln euro. Najwyższą kwotę zadeklarowały Niemcy: rząd federalny oraz kraje związkowe przekażą łącznie 60 mln euro.

Miejsce masowej zagłady

Qaqwqwrqw

Obóz Auschwitz I powstał w 1940 roku, a Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób - poza Żydami także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości.

27 stycznia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały Armii Czerwonej.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna w 2008 roku, tj. przed powołaniem do życia Fundacji, stanowiła około 5 procent budżetu.

W styczniu 2013 roku w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau otwarta została nowa rosyjska wystawa narodowa.

Qaqwqwrqw
Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw