Rosja przekazała nowe akta ws. katastrofy smoleńskiej
Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała Polsce kolejnych sześć tomów akt śledztwa w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem - poinformowała rzecznik Prokuratury Generalnej FR Marina Gridniowa.
Gridniowa podała, że materiały te obejmują "kopie protokołów identyfikacji zmarłych polskich obywateli, kopie protokołów z przesłuchań krewnych i znajomych zmarłych oraz kopie aktów przekazania przedstawicielom Polski szczątków zmarłych", jak również "kopie pokwitowań odbioru rzeczy, przedmiotów, dokumentów i kosztowności, które należały do zmarłych".
Rzecznik prasowy polskiej Prokuratury Generalnej, prok. Mateusz Martyniuk powiedział, że we wtorek prokurator generalny Andrzej Seremet rozmawiał telefonicznie z zastępcą prokuratora generalnego Rosji Aleksandrem Zwiagincewem. - Strona rosyjska poinformowała nas o wysłaniu akt w odpowiedzi na nasz wniosek o pomoc prawną, obecnie czekamy na te materiały, kiedy do nas dotrą, będzie można powiedzieć więcej o zawartości przekazanych tomów - zaznaczył Martyniuk.
Przedstawicielka Prokuratury Generalnej FR zaznaczyła, że w ramach pomocy prawnej w postępowaniach związanych z katastrofą smoleńską stronie polskiej przekazano łącznie 52 tomy akt rosyjskiego śledztwa.
Przekazanie Polsce kolejnych tomów akt prowadzonego w Rosji śledztwa w sprawie katastrofy Tu-154M Seremet sygnalizował już w zeszły czwartek. Wcześniej, 24 lutego, zapowiadała to Naczelna Prokuratura Wojskowa. Informowała ona wówczas, że do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło pismo z Komitetu Śledczego FR, w którym zadeklarowano przekazanie stronie polskiej znacznej liczby dokumentów i materiałów.
10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja państwowa leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach.
W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli również ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi samolotu.