Trwa ładowanie...

Rosja proponuje, aby RB ONZ przyjęła oświadczenie o wstrzymaniu ognia

Moskwa zaproponowała, by Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła oświadczenie o wstrzymaniu ognia na czas dostaw rosyjskiej pomocy humanitarnej na terytorium południowo-wschodniej Ukrainy - podała ITAR-TASS.

Share
Rosja proponuje, aby RB ONZ przyjęła oświadczenie o wstrzymaniu ognia
Źródło: PAP/EPA, Fot: Sergei Chirikov
d2morwz

Rosyjskie MSZ w oświadczeniu z zadowoleniem wita "osiągnięcie końcowego porozumienia o wszystkich parametrach dostawy rosyjskiej pomocy humanitarnej na ukraiński południowy wschód, na przejściu granicznym Izwarino-Ługańsk".

"Było to poprzedzone wieloma działaniami - nie tylko praktyczną organizacją transportu dużej partii produktów, lekarstw, artykułów pierwszej potrzeby, generatorów elektrycznych; to wszystko było samo w sobie z logistycznego punktu widzenia bezprecedensowym zadaniem" - czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

d2morwz

Strona rosyjska podkreśla też intensywne kontakty ze stroną ukraińską, a także z kierownictwem i przedstawicielami Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i innymi zagranicznymi partnerami: "w efekcie zapewniono wszelkie warunki dla szybkiego i efektywnego wypełnienia głównego celu, jakim jest dostawa i rozdział pomocy humanitarnej tak potrzebnej obecnie w południowo-wschodniej części Ukrainy".

"Obecnie najważniejsze jest, aby w strefie, przez którą przejeżdżać będzie kolumna ciężarówek z pomocą humanitarną, ustały wszelkie walki. Rosyjska strona potwierdza mocne gwarancje bezpieczeństwa prowadzonej akcji. Analogiczne gwarancje, jak wiadomo, były też przedstawione przez ukraińskie władze i bojowników" - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Moskwa "ostrzega przed możliwymi prowokacjami mającymi na celu uniemożliwienie dostawy pomocy humanitarnej".

"Wzywamy zaangażowane w konflikt strony, aby na czas realizacji całej akcji ogłosiły wstrzymanie ognia i proponujemy Radzie Bezpieczeństwa ONZ wydanie stosownego oświadczenia" - napisano w piśmie rosyjskiego MSZ.

Rosja liczy "na poparcie wszystkich członków społeczności międzynarodowej w dalszych wysiłkach na rzecz złagodzenia sytuacji humanitarnej w południowo-wschodnich regionach Ukrainy".

d2morwz

Podziel się opinią

Share
d2morwz
d2morwz
Więcej tematów