Trwa ładowanie...
d2uuu8r

Rosja: powrót Stalingradu?

Szef rosyjskich komunistów Giennadij Ziuganow poparł w piątek propozycję, by miastu Wołgograd przywrócić jego nazwę z czasów sowieckich - Stalingrad.

Share
d2uuu8r

Propozycję tę wysunął gubernator obwodu wołgogradzkiego Nikołaj Maksiuta, który uważa, że zmiany nazwy miasta należy dokonać w roku 2003, w 60. rocznicę bitwy stalingradzkiej (na przełomie 1942 i 1943 roku). Bitwa ta, to jedna z największych i decydujących operacji strategicznych drugiej wojny światowej.

Ziuganow, przywódca frakcji komunistów w rosyjskim parlamencie, uznał propozycję gubernatora za dobrą. Wypowiedział się na ten temat w rozgłośni "Echo Moskwy". Cały świat wie o bitwie stalingradzkiej - powiedział Ziuganow.

- Stalin kierował naszym krajem niemal przez 30 lat. I jeśli nawet za jego rządów były błędy i łamanie prawa, to były również wielkie zwycięstwa, do jakich należy zwycięstwo pod Stalingradem - wyjaśnił Ziuganow. Dodał, że dawną nazwę należy przywrócić, by ludzie zawsze pamiętali o bohaterstwie rosyjskiego narodu.

Propozycję zdecydowanie skrytykowali inni rosyjscy politycy, występujący w tej samej moskiewskiej rozgłośni. Podkreślali, że są pewne imiona i nazwiska, których przywracać nie należy. (stach)

d2uuu8r

Podziel się opinią

Share
d2uuu8r
d2uuu8r
Więcej tematów