Trwa ładowanie...
IAR

Rosja odmówi ekstradycji Wiktora Janukowycza?

Rosja odmówi najpewniej ekstradycji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i innych byłych urzędników - jego współpracowników - jeśli otrzyma wniosek w tej sprawie - pisze agencja Interfax, powołując się na dobrze poinformowane źródło.
Share
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczŹródło: AFP, Fot: JOHN THYS
d3iiu52

Twierdzi ono, że strona rosyjska jest gotowa rozpatrzyć taki wniosek zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym i normami rosyjskiego ustawodawstwa, lecz ekstradycji raczej odmówi, gdyż w ściganiu przez władze w Kijowie członków byłych władz Ukrainy widzi "jawnie polityczny podtekst".

- Zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym osoby ścigane z przyczyn politycznych nie mogą zostać wydane innym państwom, gdzie mają zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej - podkreślił rozmówca agencji.

Z kolei agencja prasowa RIA Novosti przedstawia opinię adwokata Igora Simonowa, który powiedział, że formalnie w podobnych przypadkach państwo, na terytorium którego znajduje się osoba poszukiwana przez Interpol, powinno podjąć działania w celu ustalenia jej miejsca pobytu i zatrzymania. Jednak w międzynarodowym prawie istnieją normy, zgodnie z którymi tych działań można nie podejmować, jeśli są podstawy sądzić, że dana osoba jest poszukiwana na przykład z powodów politycznych. Rosja może wykorzystać ten zapis, gdyż według Moskwy na Ukrainie doszło do przewrotu państwowego. Tym samym Rosja uzna, że Janukowycz jest poszukiwany listem gończym właśnie ze względów politycznych - oznajmił prawnik.

d3iiu52

Wcześniej tego dnia szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow powiadomił, że Interpol wydał międzynarodowy list gończy, nakazujący ściganie zbiegłego w roku 2014 z kraju b. prezydenta Wiktora Janukowycza i wielu innych osób, w tym starszego syna Janukowycza, Ołeksandra, i b. premiera Mykoły Azarowa.

Nowe władze w Kijowie zarzucają 64-letniemu byłemu prezydentowi mu m.in. nadużycie władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada 2013 do lutego 2014 roku masowych protestów wymierzonych w jego ekipę. Po ucieczce z Ukrainy Janukowycz znalazł schronienie w Rosji.

W kwietniu 2014 roku prokuratura generalna Ukrainy ogłosiła, że Janukowycz występuje w prowadzonych przez nią śledztwach jako podejrzany o stworzenie organizacji terrorystycznej, której działalność doprowadziła do masowego zabójstwa ludzi podczas demonstracji w Kijowie. Rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka mówił wówczas, że nie widzi podstaw do wydania byłego prezydenta władzom Ukrainy.

d3iiu52

Podziel się opinią

Share
d3iiu52
d3iiu52
Więcej tematów