Trwa ładowanie...
d11tzd5

Rosja niezadowolona z ruchu Trumpa ws. Iranu

Prezydent USA Donald Trump zdecydował o odwieszeniu sankcji nałożonych na Iran. Tym samym Waszyngton przestaje honorować porozumienie nuklearne podpisane trzy lata wcześniej. Głębokie rozczarowanie tą decyzją wyraziło rosyjskie MSZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kreml jest "głęboko rozczarowany" powrotem amerykańskich sankcji na Iran
Kreml jest "głęboko rozczarowany" powrotem amerykańskich sankcji na Iran (iStock.com, Fot: ValerijaP)
d11tzd5

Resort przekonuje że wprowadzenie pierwszego pakietu amerykańskich obostrzeń ma służyć zerwaniu całego porozumienia. "Jesteśmy głęboko rozczarowani krokami USA dotyczącymi przywrócenia ich sankcji przeciw Iranowi" - napisano w oświadczeniu.

Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze, za sprawą którego we wtorek nałożona zostanie pierwsza runda sankcji na Iran. To skutek wyjścia USA z porozumienia nuklearnego, podpisanego z Teheranem zaledwie niecałe trzy lata temu. Celem sankcji jest osłabienie irańskiej gospodarki, co miałoby wymusić na Teheranie podpisanie nowego, skuteczniejszego - zdaniem USA - porozumienia nuklearnego - pisze Reuters.

Trump ogłosił, że wycofuje USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, gdyż ten "fatalny, jednostronny układ nie przyniósł pokoju" i "pozwolił Iranowi na dalsze wzbogacanie uranu".

d11tzd5

W 2015 toku Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja podpisały porozumienie nuklearne z Iranem. Na jego mocy Teheran wstrzymał swój program nuklearny, a w zamian USA i inne państwa zdjęły z niego sankcje.

Zobacz także: Żakowski: Trump może oddać Putinowi Ukrainę lub bezpieczeństwo Europy Wschodniej

Trump ma być jednak gotowy w każdym momencie do powrotu do negocjacji i podpisania skuteczniejszej umowy w sprawie programu nuklearnego Iranu.

Poza Stanami Zjednoczonymi, żadne inne państwo nie chce zrywać podpisanego w 2015 roku porozumienia. Od wtorku Unia Europejska chce uruchomić specjalne prawo, które będzie chroniło interesy firm robiących interesy z Teheranem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11tzd5

Podziel się opinią

Share
d11tzd5
d11tzd5
Więcej tematów