Trwa ładowanie...
d3i7325

Rosja "niebezpiecznie blisko" USA. Gorąco na Morzu Arabskim

Rosyjski okręt wojenny "agresywnie zbliżył się" do amerykańskiego niszczyciela - donosi CNN. Załoga statku pod rosyjską banderą zignorowała ostrzeżenia USS Farragut. Przedstawiciele marynarki wojennej USA nazwali incydent "niebezpiecznym i prowokującym".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja "niebezpiecznie blisko" USA. Gorąco na Morzu Arabskim (zdj. ilustracyjne)
Rosja "niebezpiecznie blisko" USA. Gorąco na Morzu Arabskim (zdj. ilustracyjne) (PAP, Fot: Roman Jocher)
d3i7325

Do incydentu między jednostkami Rosji i USA doszło w czwartek w północnej części Morza Arabskiego. To okolice Zatoki Perskiej, gdzie od kilku dni większość sił wojskowych jest postawiona w stan najwyższej gotowości.

"Rosyjski okręt wojenny agresywnie zbliżył się do USS Farragut podczas rutynowej operacji" - brzmi oświadczenie Piątej Floty Marynarki Wojennej USA. Jednostka nadzoruje operacje morskie na Bliskim Wschodzie.

Rosja "niebezpiecznie blisko" USA. Gorąco na Morzu Arabskim

Okręt USA wysłał pięć krótkich sygnałów dźwiękowych - międzynarodowy sygnał morski o niebezpieczeństwie kolizji. Amerykanie ostrzegli Rosjan, że jeśli nie zmienią kursu, jednostki się zderzą. Załoga okrętu wojennego początkowo odmówiła, ale ostatecznie zmieniła kurs.

d3i7325

Zobacz też: Rosyjski okręt utknął w porcie

Przedstawiciele marynarki wojennej USA nazwali incydent "niebezpiecznym i prowokującym". Podkreślają, że "naginanie" przepisów międzynarodowych przez Rosjan spowodowało znaczne ryzyko kolizji.

Z zeznań członków załogi wynika, że rosyjski okręt zbliżył się na tyle, że mogło dojść do abordażu. Siedem miesięcy wcześniej na Pacyfiku Rosjanie podpłynęli jeszcze bliżej - statek USA musiał wykonać manewr awaryjny, by uniknąć kolizji.

d3i7325

Czytaj też: Ogromny pożar rosyjskiej rafinerii. Ogień objął wielki obszar
Putin oskarża Polskę. Zagraniczny dziennik ostrzega przed "niebezpiecznym przeinaczaniem faktów"

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i7325

Podziel się opinią

Share

d3i7325

d3i7325
Więcej tematów