Rosja: nie będzie ustępstw w kwestii ABM
Rosyjski wojskowy wysokiego szczebla wykluczył w piątek jakiekolwiek zasadnicze ustępstwa Moskwy wobec USA w sprawie broni strategicznej, w tym układu ABM.
30.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Wiceszef sztabu generalnego, generał-pułkownik Jurij Bałujewski nie wykluczył, jak to określił, "radykalnego posunięcia" ze strony USA, czyli jednostronnego wypowiedzenia przez Waszyngton układu ABM, do czego, jak dodał, Stany Zjednoczone mają prawo na mocy artykułu 15. tego dokumentu.
Generał Bałujewski powiedział dziennikarzom, że ze strony Rosji nie ma, nie było i nie będzie żadnych ustępstw w sprawie obrony antyrakietowej i zbrojeń strategicznych.
Generał wyraził taką opinię w dwa tygodnie po rosyjsko-amerykańskim szczycie, na którym prezydent George W. Bush zapowiedział zredukowanie broni strategicznej, lecz jednocześnie dał do zrozumienia, że mimo zastrzeżeń Moskwy nie zamierza odstąpić od budowy nowego systemu obrony przeciwrakietowej. Zawarty w 1972 roku przez Waszyngton i Moskwę układ o ograniczonej obronie przeciwrakietowej nie zezwala na budowę tarczy antyrakietowej, co zamierza uczynić Bush.
Waszyngton uważa ABM za zimnowojenny anachronizm, który blokuje amerykańskie plany budowy narodowego systemu obrony antyrakietowej, wymierzonego przeciwko takim uznawanym za nieprzewidywalne krajom, jak Iran, Irak czy Korea Płn.
Putin deklaruje zrozumienie dla amerykańskich projektów budowy tarczy antyrakietowej, ale podkreśla, że układ ABM pozostaje fundamentalnym elementem rozbrojenia, a tym samym stabilności w świecie.(aka)