"Rosja musi zamrozić interesy zbrojeniowe z Iranem"
Rosja musi zaprzestać interesów
zbrojeniowych z Iranem, a inne kraje muszą zakazać sprzedaży temu
krajowi technologii podwójnego przeznaczenia - oświadczył
podsekretarz stanu USA Nicholas Burns.
Jego zdaniem chodzi o wywarcie nacisku na Iran, aby porzucił swój nuklearny program.
Nadszedł czas, aby kraje wykorzystały możliwość nacisku na Iran. Uważamy, że ważne jest, aby kraje takie jak Rosja zamroziły wszelką zaplanowaną sprzedaż broni do Iranu - powiedział.
Waszyngton chce, aby Rosja unieważniła zaplanowaną sprzedaż taktycznych pocisków ziemia-powietrze Iranowi. Zarówno Moskwa, jak i Teheran twierdzą, że są one przeznaczone do celów obronnych.
Przed dwoma dniami, relacjonując dwudniowe spotkanie w Moskwie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec dotyczące programu jądrowego Iranu, Burns mówił, że wciąż możliwe jest dyplomatyczne rozwiązanie kwestii irańskiej.
Burns zwrócił się we wtorek do Rosji i innych krajów z apelem, aby zaprzestały współpracy nuklearnej z Iranem, zwłaszcza związanej z elektrownią atomową w Buszerze, w której budowie uczestniczyli Rosjanie.
Tymczasem szef rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Energii Atomowej (Rosatom) Siergiej Kirijenko zapewnił w czwartek, że działalność irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze w niczym nie narusza zasad traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Stanowisko Kirijenki poparło rosyjskie MSZ.
Burns podkreślił również w Moskwie, że obecnie większość stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i państw grupy G-8 popiera ewentualne sankcje przeciwko Iranowi w związku z jego programem nuklearnym.
Burns nie odrzucił ewentualności militarnej operacji przeciwko Iranowi. USA rozpatrują zawsze wszelkie opcje. Lecz teraz skupiamy się na drodze dyplomatycznej - podkreślił.
Tymczasem Rosja "kategorycznie" odrzuciła operację militarną w celu uregulowania kwestii irańskiego programu nuklearnego
Rzecznik rosyjskiego MSZ Michaił Kamynin powiedział w piątek, że Rosja jest przeciwna "siłowemu rozwiązaniu" problemu irańskiego bądź nałożeniu na Iran sankcji międzynarodowych bez uzyskania materiałów dowodowych, z których wynikałoby, że irański program atomowy nie służy celom pokojowym.
Iran bezustannie zapewnia, że jego program nuklearny dotyczy tylko produkcji paliwa atomowego do elektrowni jądrowych. Tymczasem Zachód twierdzi, że Teheran chce wyprodukować bombę nuklearną.
Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz kolejny zajmie się sprawą Iranu pod koniec kwietnia, po otrzymaniu nowego raportu szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohameda ElBaradei.