Trwa ładowanie...
d1tgbwe
d1tgbwe

Rosja/MSZ: strefa zakazu lotów w Syrii niemożliwa bez jej zgody i ONZ

Ustanowienie strefy zakazu lotów w Syrii jest niemożliwe bez porozumienia władz w Damaszku z ONZ - oświadczył w środę wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow, cytowany przez agencję Interfax.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1tgbwe

Dodał, że przedstawiciele rosyjskiej i amerykańskiej armii spotkają się w piątek, aby omówić kwestię wdrażania rozejmu w Syrii.

"Wdrażanie porozumienia zawartego w Monachium już się rozpoczęło" - powiedział wiceminister. 11 lutego w stolicy Bawarii zawarto porozumienie przewidujące zawieszenie broni oraz pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Syrii.

Poproszony o skomentowanie niemieckiej sugestii w sprawie ustanowienia strefy zakazu lotów nad Syrią Gatiłow powiedział: "W sprawie strefy zakazu lotów nie można podjąć żadnej decyzji bez zgody" Syrii i "odpowiedniej decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ".

d1tgbwe

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w opublikowanym we wtorek w dzienniku "Stuttgarter Zeitung" wywiadzie, że "pomocne byłoby powstanie strefy, której nie mógłby bombardować żaden uczestnik wojny, (...) pewnego rodzaju strefy zakazu lotów".

Syryjskie siły rządowe kontynuują ofensywę na północy kraju przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, na zaledwie kilka dni przed uzgodnionym przez mocarstwa zawieszeniem broni w Syrii.

W piątek przedstawiciele kilkunastu mocarstw, w tym Rosji i ONZ, porozumieli się co do przerwy w walkach w nadziei, że pozwoli na wznowienie rokowań. Jednak porozumienie ma zacząć obowiązywać dopiero pod koniec bieżącego tygodnia i nie zostało podpisane przez bezpośrednie strony konfliktu.

W poniedziałek prezydent Syrii Baszar el-Asad oświadczył w wystąpieniu telewizyjnym, że zawieszenie broni nie oznacza, że strony syryjskiego konfliktu zaprzestaną walki, i nikt w ciągu tygodnia nie stworzy warunków do wprowadzenia rozejmu.

Druga runda zawieszonych obecnie syryjskich rozmów pokojowych pod egidą ONZ ma się rozpocząć 25 lutego w Genewie.(PAP)

cyk/ kar/

d1tgbwe

Podziel się opinią

Share
d1tgbwe
d1tgbwe
Więcej tematów