Trwa ładowanie...
d2h1h47
władimir putin
07-07-2006 13:30

Rosja może wykorzystać siły specjalne za granicą

Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego
parlamentu, przyjęła poprawki do ustaw, zezwalające
prezydentowi Władimirowi Putinowi na wykorzystanie sił
specjalnych do walki z terroryzmem międzynarodowym poza
granicami kraju. W środę poprawki przegłosowała izba wyższa - Duma
Państwowa.

d2h1h47
d2h1h47

Przywrócono także instytucję konfiskaty majątku, zdobytego dzięki prowadzeniu działalności terrorystycznej lub służącego do finansowania takiej działalności.

W wyniku przegłosowanych zmian prezydent Federacji Rosyjskiej uzyskuje prawo wykorzystania jednostek specjalnych sił zbrojnych i oddziałów służb specjalnych do likwidacji terrorystów poza granicami Federacji Rosyjskiej.

Przyjęte poprawki przewidują też możliwość przeprowadzania rozpraw sądowych w sprawach o terroryzm pod nieobecność podsądnego, jeśli przebywa on za granicą lub uchyla się od stawienia w sądzie.

Wśród zatwierdzonych poprawek i zmian w ustawodawstwie dotyczącym zwalczania terroryzmu znalazła się też zasada ograniczenia działalności mediów, jeśli chodzi o operacje antyterrorystyczne. Wprowadza się m.in. zakaz informowania o specjalnych środkach i taktyce prowadzenia operacji antyterrorystycznej, jeśli może to utrudnić jej wykonanie albo stworzyć zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.

d2h1h47

Poprawki do antyterrorystycznych ustaw przygotowano - jak się podkreśla - w związku z niedawną ratyfikacją przez Rosję konwencji Rady Europy o zapobieganiu terroryzmowi.

Kwestię działań rosyjskich sił specjalnych za granicą poruszył pod koniec czerwca prezydent Putin.

W związku z zabiciem przez islamskich radykałów pięciu pracowników rosyjskiej ambasady w Iraku Putin wydał - jak poinformowały służby prasowe Kremla - "polecenie rosyjskim służbom specjalnym, by podjęły wszelkie kroki w celu odnalezienia i zlikwidowania przestępców, którzy dopuścili się tego czynu".

Rosjanie zostali uprowadzeni 3 czerwca w drodze do rosyjskiej ambasady w Bagdadzie. Napastnicy zaatakowali samochód z Rosjanami. Zginął wówczas jeden z Rosjan, a czterej zostali porwani. Za uwolnienie zakładników terroryści z Rady Zgromadzenia Mudżahedinów żądali od Moskwy wycofania się z Czeczenii i uwolnienia wszystkich muzułmańskich więźniów w Rosji. Czterej zakładnicy zostali zabici, o czym porywacze poinformowali po upływie postawionego Moskwie ultimatum.

Małgorzata Wyrzykowska

d2h1h47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h1h47
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj