Trwa ładowanie...

Rosja jest gotowa do ponownego podjęcia współpracy z USA ws. Syrii

• Rosja gotowa jest do ponownego podjęcia współpracy z USA ws. Syrii i wkrótce wyśle ekspertów do Genewy na rozmowy z amerykańskimi partnerami

• Powiedział w środę przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Wiktor Poznichir

Rosja jest gotowa do ponownego podjęcia współpracy z USA ws. SyriiŹródło: AFP, fot: DELIL SOULEIMAN
d22iclr
d22iclr

Wcześniej w środę Departament Stanu USA poinformował w oświadczeniu, że USA podejmują kroki w celu zawieszenia współpracy z Rosją w kwestiach dotyczących operacji w Syrii, jeśli Rosja i Syria nie przerwą działań ofensywnych w Aleppo.

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, który rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, powiedział, że USA "uznają Rosję za odpowiedzialną" za użycie na terenach miejskich w Syrii bomb zapalających i burzących bunkry.

Po rozmowie szefów dyplomacji obu krajów Poznichir oznajmił, że inicjatywa Moskwy w sprawie kolejnych rozmów w Genewie jest wynikiem ustaleń ministrów.

- Rosyjskie ministerstwo obrony i ministerstwo spraw zagranicznych, działając na rozkaz prezydenta Federacji Rosyjskiej (Władimira Putina)
, gotowe są na kontynuowanie współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami w sprawie problemu syryjskiego - powiedział Poznichir.

d22iclr

Również po rozmowie Kerry'ego i Ławrowa rzecznik Departamentu Stanu John Kirby powiedział dziennikarzom, że administracja prezydenta Baracka Obamy omówiła ewentualne "niedyplomatyczne metody reagowania" na dramatyczną sytuację w Syrii po zerwaniu zawieszenia broni.

Przedstawiciele agencji i resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe przedyskutowali sposoby rozwiązania kryzysu syryjskiego "niepolegające na działaniach dyplomatycznych" - powiedział Kirby, który odmówił jednak sprecyzowania, jakie kroki rozważa amerykańska administracja.

Tymczasem Syryjska Koalicja Narodowa (CNFROS), główny sojusz opozycyjny, ogłosiła w środę w oficjalnym komunikacie, że "nie ma już możliwości znalezienia rozwiązania politycznego" dla syryjskiego konfliktu.

- Zbrojna opozycja syryjska weźmie pod uwagę wszelkie opcje, by bronić syryjskiego narodu przed rosyjską agresją - głosi oświadczenie.

d22iclr

W ubiegłym tygodniu przestało obowiązywać kilkudniowe zawieszenie broni w Syrii. Od czwartku armia syryjska, przy wsparciu finansowanych przez Iran szyickich bojówek i rosyjskiego lotnictwa, prowadzi wielką ofensywę w celu opanowania zbuntowanych dzielnic Aleppo.

Według obrońców praw człowieka w nalotach na miasto prowadzonych przez syryjskie lotnictwo rządowe i samoloty rosyjskie zginęło ponad 200 cywilów.

Zobacz także: Dziewczynka wydobyta spod gruzów w Aleppo

d22iclr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22iclr
Więcej tematów