Trwa ładowanie...
d2sok2b

Rosja i Białoruś dogadane. Ponad połowa "treści integracyjnych" uzgodniona

Zaraz po integracji gospodarczej Moskwa i Mińsk przejdą do kolejnego etapu - integracji politycznej - prognozuje rosyjski dziennik "Kommiersant". Według ustaleń gazety aż połowa "map drogowych" dot. wzajemnej współpracy gospodarczej została ustalona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś. Wspólne ćwiczenia ZAPAD 2017 rosyjskich i białoruskich wojsk
Białoruś. Wspólne ćwiczenia ZAPAD 2017 rosyjskich i białoruskich wojsk (East News, Fot: SPUTNIK/EAST NEWS)
d2sok2b

Chodzi o uzgodnienia dotyczące dokumentu o nazwie „Program Działań Republiki Białoruś i Federacji Rosyjskiej w sprawie realizacji założeń Umowy o powstaniu Państwa Związkowego”. 6 września parafowali go szefowie rządów obu państw – Siarhiej Rumas i Dmitrij Miedwiediew.

Moskiewski dziennik ustalił, że ponad 50 proc. treści zostało już ustalone, a swoje informacje oparł na aż 3 anonimowych źródłach "zaznajomionych z sytuacją w negocjacjach międzypaństwowych". Co do 16 "map drogowych" (czyli połowa - przyp. red.) porozumiano się w pełni i strony nie zamierzają do nich wracać. Nadal nie wiadomo jednak, o które ustalenia gospodarcze chodzi.

- Zadaniem jest osiągnięcie stuprocentowego uzgodnienia wszystkich „map drogowych” do 1 grudnia - cytuje "Kommiersant" swojego rozmówcę. Gdyby się to udało, zatwierdzono by je w Moskwie 8 grudnia, na który przypadać będzie 20. rocznica podpisania przez Rosję i Białoruś umowy o Państwie Związkowym - dodaje gazeta.

d2sok2b

Kolejne spotkania dotyczące pogłębienia integracji mają odbywać się w połowie listopada. Równocześnie Moskwa negocjuje z Mińskiem kolejne kontrakty gazowe. Dyskusja o cenie "błękitnego paliwa" niejednokrotnie w przeszłości kończyła się sporem, który kończyły porozumienia polityczne.

Na horyzoncie pojawiają się także inne problemy. Według jednego z rozmówców moskiewskiego dziennika potrzebne jest "istnienie organów ponadpaństwowych", aby uchwalać wspólne akty prawne. Jednak tych w Państwie Związkowym Białorusi i Rosji jak dotąd nie ma.

- W ich sprawie, podobnie jak w sprawie wspólnej konstytucji, na razie nie udaje się porozumieć - przyznało źródło, nazwane jako „przedstawiciel organów państwowych” Federacji Rosyjskiej. Według tego źródła o politycznej integracji będzie można mówić, kiedy to, co zapisano w "mapach drogowych", zacznie działać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2sok2b

Zobacz: Tajemnicze wyznanie Joanny Lichockiej ws. Krystyny Pawłowicz

d2sok2b

Podziel się opinią

Share

d2sok2b

d2sok2b
Więcej tematów