Rosja: Flota Pacyfiku otrzyma dwa pierwsze helikopterowce Mistral
Rosyjska marynarka wojenna ogłosiła, że dwa pierwsze helikopterowce klasy Mistral, okręty wsparcia desantu, zakupione we Francji w ramach programu dozbrojenia, otrzyma rosyjska Flota Pacyfiku.
23.11.2012 18:28
Konsorcjum Specstroj przebudowuje obecnie nabrzeże nr 33 we Władywostoku, aby mogły przy nim cumować jednocześnie dwa duże okręty - poinformował dziennikarzy szef sztabu generalnego marynarki wojennej Rosji wiceadmirał Wiktor Czirkow.
Czirkow wraz z nowym ministrem obrony Siergiejem Szojgu, który odwiedził Władywostok w drodze powrotnej z Chin, dokonał inspekcji robót prowadzonych w porcie.
Nieco wcześniej rosyjska marynarka informowała, że helikopterowce wejdą do służby w latach 2014 i 2015. Otrzymają nazwy "Władywostok" i "Sewastopol".
Stocznia w Petersburgu rozpoczęła już prace przy montażu kadłuba "Władywostoku".
Po zakończeniu tej fazy budowy, okręty zostaną wysłane do francuskiej stoczni DCNS, gdzie nastąpi ostatni etap budowy i montażu helikopterowców.
Rosja zapłaci za oba te nowoczesne okręty wojenne 1,2 miliarda euro. Będzie to największa tego typu transakcja w historii marynarki rosyjskiej.
Na razie nie wiadomo, czy zakupione Mistrale będą wyposażone w oryginalne systemy sterowania i dowodzenia. Plany ich zainstalowania wywołały krytykę ze strony niektórych państw NATO.
Nie wiadomo również, czy Francja sprzeda Rosji licencję na produkcję systemów taktycznych ZENIT-9 dla Mistrali i systemów dowodzenia SIC-21.
Rosja zainteresowana jest zakupem dwóch dalszych okrętów tej samej klasy, które miałyby być budowane na jej terytorium. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie podpisana umowa w tej sprawie.
Jest to pierwszy kontrakt dotyczący sprzedaży Rosji okrętów przez kraj NATO.
Helikopterowiec Mistral został zaprezentowany w Rosji przez francuską marynarkę dokładnie trzy lata temu. W listopadzie 2009 roku zacumował na Newie w Petersburgu, gdzie był dostępny do zwiedzania dla publiczności.
Helikopterowce Mistral to jednostki o długości 199 metrów i szerokości 32 m. Ich maksymalna wyporność wynosi 32 300 ton, rozwijają prędkość 18,8 węzła i mogą przyjąć jednocześnie 18 śmigłowców, 50 pojazdów wojskowych i około pół tysiąca żołnierzy.
Rosja wyda w ramach programu przezbrojenia swych sił zbrojnych 700 miliardów dolarów. Pieniądze te wyda m.in. na zakup 100 okrętów: 35 jednostek typu korweta, 15 typu fregata, 20 okrętów podwodnych i pewnej liczby jednostek pomocniczych.