Trwa ładowanie...
d2w14sy
24-02-2004 10:25

Rosja chce zdążyć z rozszerzeniem układu z UE na nowych członków

Rosyjskie MSZ liczy, że uda mu się do 1 maja tego roku zakończyć negocjacje na temat rozszerzenia Układu o Partnerstwie i Współpracy (ang. PCA) z UE na 10 nowych krajów Unii, w tym Polskę.

d2w14sy
d2w14sy

"Liczymy na zakończenie prac na czas, czyli do 1 maja 2004, kiedy to członkami Unii Europejskiej zostanie 10 nowych krajów" - powiedziało źródło w MSZ, cytowane przez rosyjską agencję Interfax.

W poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych zagrozili "poważnymi konsekwencjami", gdyby Moskwa odmówiła objęcia 10 nowych państw preferencyjnym układem UE-Rosja.

"Bardzo jesteśmy zdziwieni szumem, który podniósł się w związku z rzekomym zamrożeniem stosunków Rosja-UE" - powiedział rozmówca Interfaksu.

Oficjalnie MSZ nie ustosunkowało się na razie do poniedziałkowego stanowiska unijnych ministrów, jednak skrytykował je szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji (odpowiednik Senatu) Michaił Margiełow.

d2w14sy

"Język sankcji to nie jest właściwy styl, taki jakiego potrzeba obecnie w stosunkach między Rosją i Unią Europejską" - powiedział Margiełow w radiu "Echo Moskwy".

"Rozszerzenie warunków PCA na nowych członków Unii łączy się ze stratami rosyjskich przedsiębiorstw na sumę do 300 mln dolarów rocznie" - dodał rosyjski polityk, który pełni także funkcję wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Margiełow twierdził przy tym, że - jego zdaniem - straty nowych członków (UE) w sytuacji rozszerzenia porozumienia będą co najmniej dwa razy większe, a nowi członkowie stracą klauzulę najwyższego uprzywilejowania w handlu z Rosją.

Moskwa jest przeciwna rozszerzeniu strefy obowiązywania PCA, bowiem zapewniłby on nowym państwom członkowskim m.in. obniżone stawki celne w ich eksporcie do Rosji. Jeśli UE i Rosja nie dojdą do zgody w sprawie rozszerzenia PCA przed 1 maja, od tej daty nie będzie jednolitej podstawy prawnej stosunków gospodarczych między nimi. Na Unię przypada znaczna część eksportu rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego.

W wydanym w Brukseli ministerialnym oświadczeniu UE podkreśliła, że układ o partnerstwie i współpracy między Unią a Rosją "od 1 maja musi stosować się do Unii 25 państw, bez warunków wstępnych i bez rozróżnienia (między państwami Unii). Pozwoli to uniknąć poważnych konsekwencji dla stosunków UE-Rosja w ogóle".

d2w14sy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w14sy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj