Trwa ładowanie...
d29hd2c
IAR

Rosja atakuje w Syrii także z morza. Putin: od początku interwencji ostrzelano 112 celów

Rosyjskie lotnictwo ostrzelało 112 celów w Syrii od 30 września, gdy Rosja rozpoczęła tam interwencję wojskową - powiedział prezydent Władimir Putin podczas spotkania z ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Rosjanie atakują w Syrii cele lądowe nie tylko z powietrza, ale też z morza. Okręty przypuściły 26 ataków rakietowych na cele IS - poinformował Szojgu.
Share
Rosja atakuje w Syrii także z morza. Putin: od początku interwencji ostrzelano 112 celów
Źródło: AFP, Fot: Alexei Nikolsky/ Ria Novosti
d29hd2c

Wypowiedzi te padły na spotkaniu Putina z Szojgu, transmitowanym przez telewizję.

Jak powiedział minister obrony Rosji, do ataków na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, Rosja wykorzystuje okręty wojenne Flotylli Kaspijskiej. Prezydent Władimir Putin podkreślił z kolei, że ostrzały przeprowadzono "z akwenu Morza Kaspijskiego na odległość około 1500 km, z broni o wysokiej precyzji rażenia" i że trafiono "we wszystkie zamierzone cele".

Propozycja Hollande'a dla Putina?

d29hd2c

Według rosyjskiego prezydenta przywódca Francji Francois Hollande przedłożył mu "interesującą" propozycję, by spróbować "zjednoczyć wysiłki" syryjskich sił zbrojnych i opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej. Według Putina francuski prezydent przedstawił mu taką ideę podczas piątkowego spotkania w Paryżu dotyczącego kryzysu ukraińskiego.

Jednak źródło w otoczeniu Hollande'a zaprzeczyło, by francuski prezydent proponował taki sojusz. - Prezydent mówił, że konieczna jest obecność opozycji syryjskiej w ewentualnych negocjacjach, a reszta to nie jest pomysł Francji - powiedziało źródło, cytowane przez AFP.

Francja wielokrotnie wyrażała opinię, że dopiero po rozwiązaniu politycznym w Syrii i odejściu prezydenta Baszara el-Asada siły rządowe i oddziały umiarkowanej opozycji powinny połączyć siły, w celu walki z Państwem Islamskim (IS) - zauważa Reuters.

Putin: Rosja wesprze armię al-Asada

d29hd2c

Na spotkaniu z Szojgu Putin powiedział, że lotnictwo rosyjskie wesprze siły al-Asada w prowadzonej przez nie ofensywie lądowej przeciwko IS. Dalsze operacje wojskowe Rosji "będą prowadzone synchronicznie z operacjami lądowymi armii syryjskiej, siły powietrzne Rosji wesprą w sposób efektywny ofensywę armii syryjskiej" - mówił Putin.

Jak przekazał Szojgu, intensywność rosyjskich ostrzałów w Syrii narasta. Cztery okręty rakietowe Flotylli Kaspijskiej włączono do operacji w środę rano - wyjaśnił. Okręty ostrzelały 11 celów, "wszystkie cele zostały zniszczone, nie ucierpiała ludność cywilna" - powiedział minister obrony.

Według Szojgu Rosja rozmawiała we wtorek z attache wojskowymi obcych państw na temat przekazania jej danych wywiadowczych o pozycjach IS w Syrii. - Dzisiaj oczekujemy odpowiedzi od naszych kolegów i mamy nadzieję, że powiedzą nam o tych celach, którymi dysponują - mówił minister.

Putin: działać wspólnie z USA i innymi

d29hd2c

Szojgu dodał też, że Rosja jest gotowa do uzgodnienia ze Stanami Zjednoczonymi dokumentu w celu koordynacji działań w Syrii.

Także rosyjski prezydent mówił, że współpraca wojskowa w operacji w Syrii powinna być kontynuowana. Putin wyjaśnił, że chodzi o wspólne działania z USA, Turcją, Arabią Saudyjską oraz Iranem i Irakiem. Minister obrony oświadczył, że jest gotowy podpisać dokument o współpracy z Pentagonem.

Putin dodał, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o rezultatach rosyjskiej operacji w Syrii.

d29hd2c

Podziel się opinią

Share
d29hd2c
d29hd2c
Więcej tematów