Trwa ładowanie...

Romanse i wysokoprocentowe trunki. Ujawnił, co się dzieje podczas pielgrzymek

Każdego roku, w sierpniu, tysiące pielgrzymów z całej Polski wyruszają na wędrówkę w kierunku Jasnej Góry. To czas modlitwy, refleksji i wspólnoty, który przyciąga zarówno osoby pragnące bliskości z Bogiem, jak i tych, którzy szukają niepowtarzalnych przygód i spotkań. W rozmowie z TOK FM 22-letni Janek ujawnił, co dzieje się podczas takich wypraw. Jego relacja jest szokująca.

Ujawnił, co się dzieje podczas pielgrzymekUjawnił, co się dzieje podczas pielgrzymekŹródło: Agencja Wyborcza, fot: Tomasz Stańczak
duw504m
duw504m

Sanktuarium Jasnej Góry, położone w Częstochowie, jest znane przede wszystkim z przechowywanego tam słynnego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przypisuje mu się wiele cudów i uzdrowień, co przyciąga pielgrzymów, poszukujących duchowego wsparcia i nadziei. Jednak to nie tylko duchowe przeżycia stanowią o sile tego miejsca; jest to także centrum pielgrzymkowe, które gromadzi wiernych z całego kraju.

Najważniejszym wydarzeniem sierpnia jest święto Matki Boskiej Zielnej, które przypada na 15. dzień tego miesiąca. Wówczas pielgrzymi wyruszają na Jasną Górę, niosąc ze sobą kwiaty i zioła, aby je poświęcić w hołdzie Matce Bożej. To symboliczne akty oddania czci i wdzięczności za płody ziemi, które otrzymują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Złe zachowania klientów w sklepach

Wędrówka do Jasnej Góry to nie tylko czas modlitwy, ale również okazja do spotkań i zintegrowania się z innymi wiernymi. Pielgrzymi podejmują trudy kilkudniowej tułaczki, pokonując dystans wynoszące nawet ponad 100 km. Każdy wędruje we własnym celu - jedni szukają duchowego wzmocnienia, inni poszukują przygód czy też pragną przeżyć coś wyjątkowego.

duw504m

Dominika, jedna z pielgrzymek, która w rozmowie z radiem TOK FM podzieliła się swoimi doświadczeniami, podkreśliła, że to już jej piąta wizyta na Jasnej Górze. Opowiedziała o tym, jak bardzo cieszy się z każdej kolejnej wyprawy i jak istotną rolę odgrywa to wydarzenie w jej życiu. Wspomniała również o trzech czy czterech utraconych kilogramach, które są dla niej miłym efektem ubocznym wędrówki.

Czarna strona pielgrzymek. "A księża? Oni są ludźmi i dobrze wiedzą jak jest"

Jednak wśród pielgrzymów można zauważyć różnorodność intencji. Nie wszyscy przybywają na Jasną Górę z motywacją duchową. Janek, 22-letni uczestnik pielgrzymki, zdradził w rozmowie, że niektórzy pielgrzymi angażują się w zachowania, które odbiegają od typowych oczekiwań pielgrzymkowych. Opowiedział o przypadkach nadmiernego spożycia alkoholu, tańczenia na stołach czy wręcz kontrowersyjnych romansach, które wydają się być nieco sprzeczne z duchowym charakterem pielgrzymki.

- Romanse wśród młodych na pielgrzymkach to norma […]. Wstrzemięźliwości od wysokoprocentowych trunków, też nikt nie przestrzega. A księża? Oni są ludźmi i dobrze wiedzą jak jest. Nikogo jakoś specjalnie nie strofują - dodał Janek.

duw504m

Nie można jednak zapominać, że wśród pielgrzymów jest także wiele osób, które przystępują do tego duchowego wydarzenia z głęboką wiarą i szacunkiem. Dla wielu z nich wędrówka na Jasną Górę to symboliczne zbliżenie się do Matki Bożej i okazja do wyrażenia swojej wiary i wdzięczności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duw504m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duw504m
Więcej tematów