Trwa ładowanie...
d3ubefw
d3ubefw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rok więzienia w zawieszeniu i grzywna dla Dyrdy

Były poseł BBWR Henryk Dyrda przyjął od Barbary Kmiecik równowartość 100 tys. dolarów - uznał Sąd Rejonowy Katowice-Wschód i wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 15 tys. zł grzywny za pomoc w przekazaniu łapówki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ubefw

Pieniądze miały trafić do ówczesnego szefa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, nieżyjącego już dziś Jacka Dębskiego za załatwienie zięciowi Kmiecik posady w kierowanym przez niego urzędzie.

Sąd uznał zeznania Kmiecik - która była głównym świadkiem oskarżenia - za logiczne i jasne, konsekwentne i spójne, a zatem wystarczające do uznania ich jako wiarygodne źródło dowodowe.

Dyrdzie (zgodził się na podanie nazwiska) postawiono zarzuty w tym samym śledztwie, w którym miała je usłyszeć Barbara Blida. Zdaniem prokuratury i sądu, Dyrda od grudnia 1997 do maja 1998 r. rozmawiał z Kmiecik na temat możliwości zatrudnienia jej zięcia jako doradcy w tworzonym gabinecie politycznym Dębskiego.

d3ubefw

Kwota przeznaczona dla ministra miała zostać ustalona na równowartość 100 tys. dolarów. Sąd uznał, że Dyrda nakłaniał Kmiecik, by przekazała łapówkę, a później udzielił pomocy w jej wręczeniu - przyjął kwotę w dwóch ratach, łącznie 350 tys. zł, które miały trafić do Dębskiego.

Dla sądu bezsporne jest, że Kmiecik faktycznie przekazała Dyrdzie pieniądze przeznaczone dla Dębskiego. W oparciu o zgromadzone dowody sąd nie mógł jednak ustalić, czy pieniądze ostatecznie trafiły do ministra.

Wydając wyrok skazujący sąd dał wiarę zeznaniom głównego świadka oskarżenia - Barbary Kmiecik, śląskiej bizneswoman, która dorobiła się fortuny na pośrednictwie w handlu węglem.

- Z całą stanowczością należy podkreślić, że sąd w tej sprawie dokonywał oceny wiarygodności zeznań świadka Barbary Kmiecik w zakresie czynu, będącego przedmiotem jedynie tej sprawy i uznał je za wiarygodne co do czynu oskarżonego - zaznaczyła sędzia Zofia Prager.

d3ubefw

Oceniła, że składane przez Kmiecik w innych postępowaniach zeznania nie zawsze były spójne, co jednak - dodała - nie podważyło jej wiarygodności w tej sprawie. Sędzia powiedziała, że zeznania Kmiecik zostały poparte dowodami pośrednimi. Przypomniała, że zięć Kmiecik w 1998 r. rzeczywiście został zatrudniony w UKFiT jako doradca polityczny Dębskiego.

- Jeżeli Barbara Kmiecik jest świadkiem wiarygodnym, no to czas umierać - powiedział dziennikarzom po wyroku Dyrda, który konsekwentnie nie przyznaje się do winy. Uważa, że został pomówiony. Zapowiada apelację. "Jednak jest to dla mnie niespodzianka. Zobaczymy, co w tej kwestii powie sąd okręgowy" - dodał.

Zadowolony z uznania winy Dyrdy był prokurator Radosław Wójcik, który żądał dla oskarżonego kary dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat. "Dowody, które sąd wskazał w uzasadnieniu, moim zdaniem również wskazują na winę oskarżonego, dlatego uważam, że jest to wyrok słuszny" - powiedział prokurator.

Akt oskarżenia trafił do sądu w 2007 r. Poza Dyrdą objęto nim także dwóch byłych wiceprezesów spółek węglowych i byłego współpracownika Kmiecik, który miał im wręczać łapówki. Ich proces toczy się oddzielnie, przed sądem w Rudzie Śląskiej. Sama Kmiecik jest w obu tych sprawach świadkiem. Skorzystała z klauzuli bezkarności, przysługującej osobom, które same powiadomią o korupcji.

W tym samym śledztwie zarzuty miała usłyszeć była posłanka SLD, b. minister budownictwa Barbara Blida. Prokuratura chciała jej zarzucić pośredniczenie w przekazaniu łapówki od Kmiecik byłemu szefowi Rudzkiej Spółki Węglowej Zbigniewowi B. Gdy 25 kwietnia 2007 r. funkcjonariusze ABW przyszli do domu Blidy w Siemianowicach Śląskich z prokuratorskim nakazem rewizji i zatrzymania, b. posłanka zastrzeliła się.

d3ubefw

Podziel się opinią

Share

d3ubefw

d3ubefw
Więcej tematów