Rodziny ofiar proszą o stenogram ze spotkania z Tuskiem
Pełnomocnik kilku rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej ponownie kieruje do Donalda Tuska pismo z prośbą o udostępnienie stenogramów z grudniowego spotkania premiera z rodzinami - informuje RMF FM. Mecenas Rafał Rogalski zwrócił się już raz z prośbą o udostępnienie stenogramów z tego spotkania, otrzymał jednak odpowiedź odmowną, podpisaną przez szefa kancelarii Tomasza Arabskiego.
Arabski stwierdza w piśmie, że udostępnienie stenogramów i nagrań ze spotkania jest niemożliwe, gdyż "w spotkaniach brały udział przede wszystkim osoby prywatne", a ustawa o dostępie do informacji publicznej zaznacza, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej.
Rogalski poinformował, że odebrał odpowiedź z odmową udostępnienia stenogramów, podpisaną przez szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego, o co zwracał się w grudniu w imieniu części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
- W ramach tego wniosku zwróciłem się o udostępnienie płyty CD z zapisem elektronicznym nagrań głosów ze spotkania, które odbyło się w siedzibie Prezesa Rady Ministrów. Z odpowiedzi Arabskiego wynika, że odmawia udostępnienia informacji, o którą prosiłem, argumentując, że nie jest to informacja publiczna - podkreślił Rogalski.
Arabski pisze także, że każda z rodzin może ubiegać się o stenogram, ale wyłącznie ze swoich wypowiedzi. Nie jest przez to możliwe sprawdzenie, czy Donald Tusk rzeczywiście nazwał pytanie Ewy Kochanowskiej, wdowy po rzeczniku praw obywatelskim, "bezczelnym".
- Zwróciłem się jeszcze raz do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, żeby została wydana stosowna decyzja. Niezależnie będzie skierowana sprawa do sądu w celu uzyskania nakazania wydania stenogramu i nagrań ze spotkania z 11 grudnia - zapowiedział mecenas.
Jak podkreślił, w pozwie powoła się na ustawę o dostępie do informacji publicznej.
Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że bez pełnej zgody rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej stenogramy ze spotkania rodzin z szefem rządu nie będą ujawnione. - Stenogramy nie powinny stać się przedmiotem medialnej przepychanki - podkreślił.
- Sprawa jest bardzo delikatna, mówiliśmy o tym wielokrotnie. To są zapisy rozmów rodzin ofiar katastrofy często bardzo emocjonalne, często bardzo osobiste. Bez pełnej zgody, bez pełnej akceptacji wszystkich rodzin, stenogramy nie powinny stać się przedmiotem medialnej przepychanki - powiedział Graś.
Jak dodał, nie sądzi, aby wszystkie rodziny zgodziły się na odtajnienie stenogramów. - Byliśmy w kontakcie i rozmawialiśmy z częścią rodzin. Są osoby, które kategorycznie i zdecydowanie sobie tego nie życzą - podkreślił rzecznik rządu.
Pytany, czy jest możliwe odtajnienie wymiany zdań między premierem a Ewą Kochanowską - która zarzuciła szefowi rządu, że ją obraził - Graś powiedział, że "nie bardzo wie, czemu miałoby to służyć". - Wydaje mi się, że te spotkania były nagrywane nie tylko przez stronę rządową, ale także przez wielu uczestników tego spotkania. Ten materiał i tak już sobie krąży - zaznaczył.
Graś podkreślił, że decyzja w sprawie odtajnienia stenogramów należy do Donalda Tuska, ale - jak zastrzegł - w tej chwili nie było o tym rozmów w kancelarii premiera.
Pytany o apele, aby premier dobrowolnie stawił się w prokuraturze i zeznawał w sprawie katastrofy smoleńskiej, Graś powiedział: - Jest to niedopuszczalne, może to za duże słowo, ale tego typu apele i wezwania są elementem nacisku na prokuraturę, nacisku, który nie powinien mieć miejsca. To prokuratura - analizując dowody, materiał, informacje, zapisy z przesłuchań świadków - decyduje, którą osobę i w jakim charakterze przesłuchać.
Graś zapewnił jednocześnie, że zarówno premier, jak i ministrowie jego rządu wielokrotnie deklarowali, że są w każdym momencie do dyspozycji prokuratury - jeśli sobie tego zażyczy.