Rodziny Katyńskie: przyspieszyć śledztwo w sprawie zbrodni
domagają się od polskiego rządu działań, które przyśpieszą zakończenie w Rosji śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się w sobotę
doroczna sesja katyńska.
07.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Wszystko wygląda tak, jakby polski rząd nie był zainteresowany wyjaśnieniem okoliczności mordu katyńskiego i ukaraniem winnych - powiedziała prezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej Bożena Łojek. Według niej, zakończenie w Rosji śledztwa nie będzie możliwe bez oficjalnych nacisków polskich władz.
Łojek podkreśliła, że nasza prokuratura generalna jest prokuraturą pomocniczą w tym śledztwie. Dopóki nie naciska, to Rosjanie nic nie robią - powiedziała. Śledztwo zostało wszczęte w 1992 roku.
Prokurator Zbigniew Mielecki z Instytutu Pamięci Narodowej nie zgadza się z zarzutami Rodzin Katyńskich. Sprawa wyjaśnienia zbrodni katyńskiej jest priorytetem działań Instytutu - powiedział. Podkreślił, że IPN i Prokuratura Generalna są bardzo aktywne w kontaktach ze stroną rosyjską.
Mielecki poinformował, że na wniosek IPN minister sprawiedliwosci Lech Kaczyński wystąpił do władz rosyjskich o zgodę na udział polskich prokuratorów w ewentualnych pracach ekshumacyjnych w Lesie Katyńskim. Według Mieleckiego, w odkrytych tem w zeszłym roku kolejnych zbiorowych mogiłach mogą spoczywać szczątki polskich oficerów.
Dotychczas nie są znane miejsca pochówku około 7,5 tysiąca ofiar zbrodni katyńskiejz z tzw. listy ukraińskiej i białoruskiej. Nie ukarano też winnych zamordowania w 1940 r. ponad 20 tysięcy polskich oficerów. (kor)