"Rodzina razem przeciwko AIDS"
Dziś ruszyła ogólnopolska kampania społeczna "Rodzina razem przeciwko AIDS". Organizatorzy akcji z Krajowego Centrum do spraw AIDS poprzez media i szkoły będą promowali model rodziny, w której związek dwojga ludzi oparty jest na wzajemnej miłości, wierności i zaufaniu.
Polscy rodzice zdecydowanie za rzadko rozmawiają z dziećmi o seksualności, tymczasem w Polsce liczba młodych zakażonych HIV podczas kontaktów seksualnych systematycznie wzrasta - alarmowano w Warszawie podczas inauguracji ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej "Rodzina razem przeciw AIDS".
Jak wynika z danych przedstawionych przez działające w strukturze Ministerstwa Zdrowia Krajowe Centrum ds. AIDS - które jest organizatorem kampanii - w ostatnich latach systematycznie wzrasta w Polsce liczba zakażeń HIV drogą płciową. Jednocześnie obniża się wiek inicjacji seksualnej. Wśród polskich uczniów w wieku 15-19 lat co czwarta dziewczyna i ponad jedna trzecia chłopców ma już za sobą inicjację seksualną.
Podstawowy cel kampanii to przygotowanie rodziców do edukacji dzieci w zakresie ochrony przed HIV i AIDS oraz uświadomienie im, że nie tylko wiedza merytoryczna na temat wirusa, lecz także podstawowe wartości rodzinne - jak miłość, wierność i zaufanie - mogą uchronić dziecko przed zakażeniem HIV.
Poza merytoryczną wiedzą na temat profilaktyki HIV i AIDS potrzebna jest dyskusja w rodzinie na temat podstawowych wartości - powiedział na konferencji prasowej ks. Arkadiusz Nowak, od lat zaangażowany w walkę z HIV/AIDS. Takie rozmowy mogą ograniczyć liczbę ryzykownych zachowań seksualnych u młodych - dodał.
Według dr Wiktorii Wróblewskiej z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ponad jedna czwarta młodych Polaków w wieku 14-18 lat w ogóle nie rozmawiała z rodzicami o dojrzewaniu płciowym. Spośród tych, którzy takie rozmowy z rodzicami prowadzili, tylko 15% rozmawiało o seksualności w sposób otwarty i dogłębny.
Wartości przekazywane w domu rodzinnym okazały się za słabe i nie wytrzymały zderzenia z przekazem mediów i napływem kultury zachodniej. Nastąpiło osłabienie wpływu rodziców, szczególnie ojca, na kształtowanie osobowości i postaw dzieci i młodzieży - oceniła Wróblewska.
W inauguracji kampanii uczestniczyła też przewodnicząca Światowej Organizacji ds. Rodziny, dr Deisi Kusztra. Wszystko zaczyna się w rodzinie. To właśnie rodzice jako pierwsi powinni uczyć dzieci, jak ważna jest ochrona przed groźnymi chorobami oraz odpowiedzialność za własne zdrowie i życie- powiedziała dr Kusztra.
Według dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Anny Marzec- Bogusławskiej, w Polsce żyje prawdopodobnie ok. 30 tys. osób zakażonych wirusem HIV, przy czym tylko ponad 10 tys. przypadków zostało oficjalnie potwierdzonych - pozostałe 20 tys. to ludzie nieświadomi tego, że są nosicielami wirusa. Połowę zakażonych stanowią osoby żyjące w związkach heteroseksualnych.
Najwięcej zachorowań odnotowuje się od kilku lat w województwach: dolnośląskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. W ubiegłym roku wykryto w Polsce 651 nowych zakażeń HIV. Prawie 60% ludzi, którzy zarazili się HIV między 1985 a 2005 rokiem to osoby poniżej 30. roku życia.
W kampanii, która potrwa do 15 grudnia, wykorzystane zostaną m.in. spoty telewizyjne i radiowe, billboardy, plakaty, a także ulotki skierowane do rodziców oraz do młodzieży.
Patronat nad kampanią objęli: minister zdrowia, minister edukacji narodowej oraz Główny Inspektor Sanitarny.
Na świecie wirusem HIV zakażonych jest ponad 40 milionów osób, w tym 2,3 miliona dzieci. W ubiegłym roku stwierdzono prawie 5 milionów nowych zakażeń wirusem oraz ponad 3 miliony zgonów z powodu AIDS. (sm/ak)
Więcej informacji na stronieKrajowego Centrum ds. Aids